- 45 -

Edoch dat men in plaetse ende voor de weerde eeries broots met eenen halven reael ende voor jeder can wijns und drije halve reaelen volstaen sall.

Ende sijn die comparitiedaegen in der misse alle L. Vrouwe feestdagen als Purificationis, Annuntiationis, Visitationis, Assumptionis, Nativitatis en Conceptionis.

Item alsmen die vijf spindingen doet, ende sall die misse precise ten acht uren aengevangen, ende een verdel (kwartier = viertel) ure te bevoerens geluijt werden, daemit nyemant redenen van excuse en hebbe, edoch diegeene, den nootwendigen geschéften (geschaft, zaak) overcommen sal den meister oft emmers een van de broeders sijn excusacie doen laeten, ende die zulcx vóór het Offertorium niet en doet, oft en compt sal breuckbaer (in breucke) sijn.

Die lijeken te vergeselschappen.

Item sullen voortaen alle broeders ende susters, als een van hun afgestorven is, — ordine nae hunnen alderdom in de Broederschap, — exceptis Ecclesiasticis — ende die in andere qualiteit gebeden sijn, gehalden sijn die Lijck (die Leiche) ter kereken te geleyden ende ter eerden helpen bestaeden op pene als voore, ende sall voorthin inwendigh 3 daegen daernae eene sielmisse voor den overleden(e) van wegen der Broederschap gedaen ende alle Broeden ende susters daertoe geroepen oft gebeden werden ; wie alsdan niet en compt sal verbeuren (verbinden) und als boven éen quart wijns.

In festo Assumptionis ten H. Sacrament te gaen.

Ende alsoe dese Broederschap, ende Christelijcke vergadering ingestelt is tot geestelijcker stichtinge, vermeerderinge van Qoedes dienste, godtvruchtigheit ende der levende ende der dooden siele-saelicheit, is bij der broederschap goet ende raetsaem eracht, dat die broeders ende susters voortaen, — andere ten exempel — op onser L. Vrouwen hoogsten feestdag Assumptionis die men op sommige plaetsen houdt voor een der vier hoochtijden, sich met Oodt