de kerkelijke inzegening van het huwelijk. 245

„ de Christelijke verpligtingen, daaruit voortvloeiende, „ op eene gepaste wijze kan opmerkzaam maken, zoo l, wel als op hunne behoefte_aan den Goddelijken bij, ftand en zegen; ten einde dien ook vervolgens, met " ernst en hartelijkheid, met en voor hen af te bidden, ' nadat zij alvorens verklaard nebben, zich overeen" komftig hunne Christelijke verpligtingen te willen ge',' dragen." (*) Hierbij beeft hij nog eene Aant. gevoegd. „Het onderfcheid tusfchen bet zoogenaamd overtrouwen, en de hier bedoelde Kerkelijke Inzegeni?ig " van het huwelijk, moet men hier wel onder het oog

„ houden. Bij liet overtrouwen laten de perfo-

„ nen, wier huwelijksverbir.dtenis reeds door de Over„ heid is voltrokken, zich andermaal door eenen Leer„ aar trouwen, die zich dan ook daarbij bedient van „ het oude Formulier om den Huwelijken Staat te be-

„ vestigen. Dit is naar mijn inzien niet zeer wel-

„ voegelijk. Het trouwen op zulk eene wijze is toch „ overtollig; de verbindtenis is reeds gefloten en beves„ tigd; beide de daarin betrokken perfonen hebben „ hunne regten, bij welke zij door de wet worden ge„ handhaafd; beiden ftaan onder de verpligtingen bij de „ wet voorgefchreven, en zijn ftrafwaardig wanneer zij dezelve overtreden. En zal men nu dezelfde per„ fonen\nog eens trouwen? Heeft dat eenigc waarde, „ eenige kracht? Immers neen! Maar, waarom zal „ men het dan doen? Omdat het trouwen door de Overheid niet wettig is, of niet wel verrigt werd? „ Wie zou zulks willen of durven beweren ?" enz.

enz. . ,

Hierop nu, (hetwelk wij breeder en met de woorden van den Heer ten broek zeiven opgegeven hebben, om 's mans redenering en de gronden van.dezelve te beter te doen kennen; hebben wij de volgende bedenkingen. —

Wij zijn niet alleen Burgers; maar ook menfchen en

Chns-

(*) Zou deze afgevorderde verklaring, en de vraag volgens het boven uit de Voorrede aangehaalde jde Art, aan da Echtelingen te doen , de zoogenaamde Kerkelijke Inzegening niet inderdaad toe eeue nadere bevestiging des Huwelijks maken?

{Aant. v. d. rec.)

Q 3