m. montjoye , geschiede. lijk- en lofrede, enz, 2?ï

Gefchiedkundige Lijk- en Lofrede op lodewijk den XVI, Koning van Frankrijk en van Navarre, Voorafgegaan van de Gedenkwaardigheden der bourbons , en gevolgd van zijner Majejleits Verklaring aan al de Franfchen, bij zijn vertrek uit Parijs op den 20 Junij 1791; benevens eene 21/drekenkundige Tafel

, der Koningen en Koninginnen van Frankrijk, van den derden Stam; door m. montjoye. (Uit het Fransch vertaald.) Te Amjie.rdam, bit R. J. Berntrop, 1815. XII en 499 Bladz. In gr. Octavo. De prijs is f 3 - 12 - ;

Dit Werk, waarvan wij thans de vertaling aankondigen, was reeds gefchreven in 1793, dus in eenen tijd, waarin hetzelve niet kon worden uitgegeven, dewijl Frankrijk toen zuchtte onder het ijzeren juk van het Monfter robespierre. Eindelijk, toen men onbefchroomd over den braven lodewijk XVI kon en mogt denken, fpreken en fchrijven, zag hetzelve het licht, en wij kregen van hetzelve deze vertaling.

Dit Werk, zegt de Schrijver, ftelt de getrouwe fchilderij voor van de zeden, het vernuft, het karakter, de Staatkunde en de handelingen van lodewijk den XVI. Wij willen den Schrijver gaarne op zijn woord gelooven; echter komt het ons voor, fchoon wij den onge. lukkigen lodewijk XVI zeer hoog fchatten, en wij hem onder den besten vm.Frankrijks Koningen rekenen, dat de Schrijver misfchien hier en daar zijn ftuk overdrijft, en uitdrukkingen bezigt, die wij niet goed kunnen keuren, b. v. in de laatfte Afdeeling fdit gcheele Werk is, behalve de Inleiding, in vijf Afaeelingen verdeejd) lezen wij: ,1 er ontbrak nog Hechts aan uw lijden deze „ overeenftemming met dat (,) hetwelk Jezus Christus

„ heeft ondergaan." Zulke vergelijkingen vinden

wij niet gaarne, dewijl zij ons al te overdreven voorkomen.

Ook komt het ons voor, dat de Schrijver al te partijdig handelt in zijne Inleiding, bevattende Gedenkwaardigheden der bourbons. Wie onzer zal, als Ne^ derlander, een' lodewijk XIV en XV zegenen? Heb-

bea