-2?2 M. MONTJOYE, GESCIIIEDK. LIJK- EN LOFREDE, ENZ.

ben die beide Vorften hun land zoo gelukkig gemaakt? Wat heeft ons Vaderland, en wel onverdiend door dezelve geleden ? — Meer zouden wij kunnen Vragen omtrent deze en andere vroegere Koningen van Frankrijk, doch dit verkiezen wij thans nier, dewijl ieder die weet, wat ons Vaderland door de Franfehen in vroegeren tijd heeft geleden, zeker den Schrijver van dit Werk geen' bijval zal geven. — Ook vragen wij: is het defchull van het Calvinismus, dat de Roomfche' Kerk (zie Bladz. 84) zoo vele tegenftanders en martelaars (!!!) heeft gehad? — Dan genoeg! — Wij rangfchikken M. niet onder de onpartijdige Schrijvers, en nog minder onder de onpartijdige Lijk- en Lofredenaars; echter vinden wij veel bij hem, het moge dan overdre • ven zijn of niet, dat onzen eerbied en achting voor den ongelukkigen lodewijk XVI, niet heeft doen verminderen maar wel toenemen.

De late terhandftelling van dit Werk ontflaat ons om een uittrekfel te leveren ; te meer dewijl wij oordeelen, dat een Werk, dat in 1815 is uitgegeven, en ons eerst in 1817 werd ter hand gefield, reeds zoo vele lezers heeft gevonden, dat onze aanprijzing derzelver getal weinig vermeerderen, en onze afkeuring hetzelve met verminderen zal. Een uittrekfel is dus, in vele 'opzigten, van dit Werk overtollig.

Ook dit willen wij er nog bijvoegen: —— c. hui» gens was geen Franschman, gelijk de Schrijver fchijnt aan te duiden, maar één onzer beroemde Vaderlanders, en de Vertaler vraagt dus met regt: „ Was deze (huigens) ook een Franscbman ?" — De groote Sterrekundige cassini was ook geen Franschman, maar een Italiaan. — De Franfche verwaandheid, die gaarne alle groote mannen, en alle gewigtige ontdekkingen aan zich zelve wil toefchrïjven, beheerscht dezen Schrijver al te fterk. Kan men eenen Schrijver, die onzen huigens, die eenen cassini, tegen :aile waarheid aan, enkel omdat zij groote mannen waren, onder de Franfehen rekent , om deze natie eene eer, die haar niet toekomt, toe te Ichnjven, Wel in alles geloof geven ? Wij twijfelen hier zeer fterk aan.

Rei-