$g6 F. VOLKMAR REINHARD ,

lust en kracht , om in zijne pogingen volijverig voort te gaan, en ons al meer van zijne ïchoone Leerredenen ter lezing aan te bieder,.

Het Avondmaal des Heeren. Voargejleld in eenige Leer, \ redenen, berekend naar den geest onzer lijden. Door frans vol'kmAr reinhard. Uit het Hoogduitsch. Te Leyden bij A. en J. Honkoop, 1816. X en 231 Bladz. In gr. Octavo, De prijs is f 1 - 16 - ;

Zoo wij ergens duidelijke bewijzen vinden vah den verbazenden en gelukkigen voortgang, welken godsdienfHge befchaving en verlichting federt eenige jaren

in ons Vaderland gemaakt hebben, dan is het vooral 5n de verftandige, liberale en doelmatige Leerredenen, die hoe langs hoe meer in de Proteltantfche genootfchappen geboord, en van tijd tot tijd onder ons in

het licht gegeven worden. Men behoeve dezelve

'flechts te vergelijken met die, welke vóór nog niet vele jaren als de beste werden befchöuwd en aangeprezen , om met verwondering de verbazende en bijna ongeloofelijke verandering te zien, welke hierin binnen weinige jaren onder ons heeft plaats gegrepen. . Onze naburen zijn ons zeker hierin vooruit geweest; doch in onzen tijd hebben wij vaderlandfche modellen in de predikkunde, welke men met de beste meester"ftukken van kanfcl-welfprekendheid buiten ons Vaderland

veilig vergelijken mag.

Zoo derhalve immer te voren vertaalde Leerredenen meer of min nuttig, en ter opwekking van den naijver onder ons noodzakelijk waren , dezelve zijn thans minder noodig, nu wij zelve in onze taal een aantal van uitmuntende Leerredenen bezitten, waarvan vele moeijelijk, en fommige volflxekt niet kunnen overtroffen worden. Hiervan echter moeten die genen flechts uitgezonderd blijven, welke men in het een of ander opzigt klasjlek noemen, en als zoodanig aan jonge Leeraren aanprijzen mag; of welke bij ons godsdienstig pu-< bliek eene behoefte vervullen, waarin door oorfpron-

ke-