44<? c. p. sander,

Goddelijke Wet en verbiedt het dooden; dit verbod wordt door gods nadere Wet bekrachtigd, wat tegen gods Wet ftrijdt, is zonde. God dus kon het offer van izaak niet hebben bevolen, enz.

B. Aan de zijde van abraham. Hij was mensch, geloovige, Vader, een oude Vader: hij kan dus zoo niet hebben gehandeld, als het verhaal meldt, en gevolgelijk kan dit geen verhaal van eene ware gebeurtenis zijn.

Van de overige zwarigheden zullen wij maar zwijgen, omdat die aan de zijde van izaak met die aan de zijde van abraham meestal dezelfde zijn; en de overige ook wel geraden kunnen worden.

II. Hierop nu zegt dan sander , dat hij izaaks opoffering niet voor eene ware gefchiedenis; maar voor eenen droom en wel Natuurlijken droom houdt: en verbaalt daarop aan de Gemeente, hoe hij zich voorftelt, dat abraham dat alles, wat Gen. XXII: i—19 verhaald wordt, zal gedroomd hebben, en bij het ontwaken in zijne ziel verblijd zal geweest zijn, dat het flechts een droom was.

De gronden nu. hier voor zijn de volgende: „ Het bevel vs. 2 begint eigenlijk naar het Hebreeuwsch „ met deze woorden: welaan dan, neem uwen zoon, ?, of daarom neem uwen zoon, of ook, neem nu uwen „ zoon. In de beide eerlte gevallen, fehijnt iets te „ zijn vooraf gegaan, en wat zou dit wel anders wezen, dan abrahams gefprek met zich zeiven eer hij „ in flaap viel, en hetgeen aanleiding tot den droom ,, gaf; en in het derde geval moet hij ftraks gehoor„ zamen, en dit dccdt(d) hij ook, door in den flaap 9, ftraks op reis te gaan." — _ (dat is nu één grond!)

Profeten hebberi Goddelijke openbaringen in den droom gehad. Mozes geeft in den tekst een' wenk, om aan eenen droom te denken, daar hij vs. 3 zegt, toen flond abraham vroeg op. (Hoe kan men zoo de Schrift verdraaijen ? laat het bevel vs. 2 gemeld, in een' droom zijn gegeven; dan verhaalt mozes vs. 3, hoe abraham, om hetzelve te gehoorzamen, 's morgens vroeg opftond; en hiervan maakt sander, dat mozes een' wenk zou geven, om aan eenen droom te denken! Gen. XXI: 14 ftaat ook: toen abraham •vroeg op. Geeft mozes daarmede ook een' wenk, om #arj een' droom te denken? en is dan ook het wegzenden