R.V.D. PIJL, ENG. LEES-EN VERTAALB. HANDB.,ENZ. 477

Handboek ter beoefening der Engelfche taal; bevattende aangename, nuttige, en onderhoudende opfeilen, om uit het Hollandschin het Engelsch over te zetten, met eene daarbij gevoegde vertaling der moeijelijkjle woorden en uitdrukkingen, benevens aanwijzingen, om dezelve goed uit te /preken, Door r. van der pijl, Kostfchoolhouder en Taalmeester te Dordrecht. Bij dezelfde Uitgevers, 1817. VIII en 305 Bladz. in gr. Octavo. De prijs is f a - 4 - :

Aangaande N°. 1, welks eerfte uitgave in het jaar 1815 gefchied is, hebben wij het noodige reeds in dat jaar (*) gezegd, en dat Werk, naar verdiende, aangeprezen, en, dewijl er, in dezen Tweeden Druk, immers zooveel wij hebben kunnen befpeuren, niets aanmerkelijks is toe- of afgedaan, vinden wij ook geene redenen, om, ten aanzien onzer toen geleverde Ileceniie, iets toe- of af te doen, betuigende alleenlijk ons genoegen, dat dit Leerboek zoo menigvuldig, op de voornaamfte (nftituten in ons land, gebruikt wordt , dat een Tweede Druk daarvan is noodzakelijk geworden, waardoor dan ook tevens de gegrondheid onzer aanprijzende beoordeeling bevestigd is.

N.Q. 2 verdient, onzes inziens, niet minder aanbeveling. Met wordt, als eene wedergade op N". 1 uitgegeven, en di< nt tot een vervolg op de, door den in dit vak, verdienstelijken man, vervaardigde Engelfche Spraakkunst. De twee eerfte Afdeelmgen bevatten Fabelen en Verhalen, en de derde, of laatfte, Levensbeschrijvingen van beroemde Grieken en Romeinen, welke laatfte gedeeltelijk uit de Nederduitfche uitgave van plo tarohus getrokken zijn.

De vertaling der rnoeiielijkfte woorden en uitdrukkingen, als mede de aanwijzingen der uitfpraak, die men onder ieder opftel vindt, verdient zoowel elks goedkeuring als het geheel; terwijl wij niet twijfelen, of ook dit Handboek zal even gretig als het Lees- en Vtr» taalboek gebruikt worden, en wij den geachten Auteur lust en krachten toew.nfchen, om de Onderwijzers en leerlingen der Engelfche taal van nog meer hulpmiddelen, des noodig, te voorzien.

En-

(*) Zie Letterkundig Magazijn, enz. N'. X. voor 1815, Bladz. 47a, enz.