4?8 lïndley jjiurray , engelsche spraakkunst.

Engelfche Spraakkunst, cloor lindley murray; naar de zes en twintigfte Engelfche Uitgave. Bewerkt volgens de leerwijze van agron; ten dienjle der Scholen, en deigenen„ die de Engelfche taal, op eene fpoedige wijze, grondig willen leer en. Te Haarlem, bij F. Bohn, 1816. IV en 316 Bladz. In Octavo. De prijs is f 1 - 5 -:

Deze Spraakkunst, welke, blijkens de menigvuldige uitgaven daarvan, een zoo gunftig onthaal in Engeland heeft genoten, zal, vertrouwen wij ook bij onze Landgenooten , zoodra dezelve flechts eenigzins in beoefening gebragt en men daardoor meer met dezelve bekend wordt, geen minder lot ondergaan. Eene bloote vertaling derzelve kon hier niet geleverd worden, deze toch zou voor ons van weinig of geen belang zijn geweest, waarom de Vertaler dezelve geheel heeft omgewerkt en op de zoo algemeen ingevoerde leerwijze van agron gefchoeid, door er opftelïen bij te leveren, om de taalregels in praktijk te brengen; ook heeft hij zoodanige dingen, welke de Engelfchen als van zelve door het gebruik weten en dus veelal in hunne Spraakkunften met ftilzwijgen worden voorbij gegaan, maar nogtans door den vreemdeling behooren aangeleerd te worden, zoo als, bij voorbeeld, het gebruik der verfchillende voorzetfels achter de werkwoorden, enz. hier bij gevoegd; alsmede de volgorde van murray in de Syntaxis naar de gewone manier, van welke dezelve afwijkt, veranderd.

Wij vinden in dit Leerboek alles, wat tot eene volledige Spraakkunst behoort, ook zijn de beide talen, in hetzelve voorkomende, zuiver, waarom wij het met volle ruimte voor het gebruik op de Scholen, alsmede bij private lesfen, aanprijzen.

Tho-