rekenboek voor jongens. 521

een voorbeeld af te fchrijven, waarom wij ons dan deze moeite wel willen getroosten; de verbeteringen, welke; wii in de fpelling hebben moeten maken, zijn gering.

Telling. De Heer nicolaas struik verhaalt 111 „ ziire algemeene Geographie, Bladz. 3*1, dat zekere klaas KAMMERs eenen Nederduitfchen Bijbel met " eigene hand geheel heeft uitgefchreven, en denzelven H gegeven heeft aan de bibliotheek te Delft; waarin hij aanteekent geteld te hebben, in het Oude Testament nesèn honderd negen en twintig hoofddilkken " drie e% twintig duizend twee honderd en dertien " verzen — vijf honderd twee en negentig duizend vier Z honderd en negen en dertig woorden — en twee mil' liocnen zeven honderd acht en twintig duizend en honderd letters. In het Nieuwe Testament, twee " honderd en zestig hoofddeelen — zeven duizend negen honderd en negen en zeventig verzen — eenmaal honderd een en tachtig duizend twee honderd drie en ,, Vijftig woorden — en acht maal honderd acht en " dertig duizend drie honderd en tachtig leners. „ De" Heer struik voegt er bij, dat bij het niet wil natellen om te zien, of kammers ook gemist heb„ be; en ik wil u zulks ook niet aanraden, gij kunt ,1 den tijd zeker nuttiger belteden."

Optelling. „Men rekent, dat er verloopen zijn, federt de fchepping der wereld tot aan den Zondvloed, " 16^6 jaren. Van den Zondvloed tot aan den Torenbouw van Babel, 14* jaren. Vier honderd zeven en " dertig jaren hierna, kwam jakob in Egypte tim zijn nagedacht _i6 jaren gewoond heeft. Twee en ,' zeventig jaren na den Uittogt uit Egypte, kwamen „ de Israëltten onder het beftuur der Regters, hetwelk „ 391 jaren geduurd heseft, wordende hetzelve vervan„ gen door de Koninklijke regering, beginnende met „ saul en eindigende met zedekia, zijnde een tijdvak van 461 jaren, waarna de Israëliten 70 jaren in de „ Babylonifche ballingfchap verkeerden, uit welke zij „ weder ontllagen werden door cyrus, den dichter yan ', de Perzifche Monarchie, welk rijk, na 202 jaren be' daan te hebben,- door alexander den grooten over" wonnen werd. Dit gefchiedde 334 jaren vóór de ' geboorte van onzen Zaligmaker.

Zoudt gij nu uit dit alles kunnen opmaken, hoe „ lang de aarde, volgens deze opgave, reeds beftaan Kk 5 bad»