REKENBOEK VOOR JONGENS.

„ had, toen jezus Christus te Bethlekem geboren „ werd? En hoe lang nu al?"

Vermenigvuldiging. , De beweging van het geluid „ is ook zeer lhel, offchoon het met de alle bevatting ,, te boven gaande fnelheid van het licht nog maar ,, eenen flakkengang mag genoemd worden. Het door,, loopt in eene feconde eene ruimte van 1050 voeten. ,, Bereken nu eens, hoe ver een afgeftoken ftuk ge„ fchut van ons verwijderd is, als men, tusfchen het „ zien wan het vuur, en het hoorcn van den flag, nog ., a feconden telt — of, dat op hetzelfde uitkomt: ,, hoe veel voeten ver gaat het geluid in 2 feconden? — „ Hoe ver in eene minuut?

Aftrekking. ,, Onze aarde is niet volmaakt kogelrond, „ maar aan de beide polen een weinig ingedrukt; zoo„ dat de as der aarde korter is, dan de middellijn van

den Evenaar. Deze heeft eene lengte van 4-,632,944 „ Rijnl. voeten; geene, eene lengte van 40,511,290 der,, gelijke voeten.

, De omtrek der aarde onder de Unie is gelijk

127,652,160 Rijnl. voeten, en de grootfte omtrek „ onzer aarde van het zuiden naar het noorden, be-

groot men op 127,461,126 Rijnl. voeten (*}.

,, Vraag, a) Hoe veel voeten is de as der aarde kor,, ter dan de middellijn van den Evenaar? b) Hoe veel

is de omtrek der aarde van het oosten naar het v/es' „ ten, grooter, dan die van het zuiden naar het noor,, den P "

Deeling. ,, Voor de uitvinding der Boekdrukkunst, „ werden de Bijbels en andere boeken, alle met de pen „ gefchreven. — Het waren vooral de Monniken, wel,, ke zich met het affchrijven van Bijbels onledig „ hielden . en dezelve voor groote fommen gelds ver„ kochten. — Een Bijbel kostte toen wel 600 guldens, ,, ja fom wijlen nog meer geld. — De eerlte gedrukte 5, Bijbel, welke in het jaar 1462 in de Latijnfclre taal „ zijn uitgekomen, w;iren wel veel duurder dan nu, maar ,, echter voor het tiende deel Vdti genoemde fom ver,, krijgbaar. —■ Thans zijn dezelve zoo algemeen, en „ op zulk eenen matigen prijs gefield, dat elk, die lust

„ heeft,

(*) Sterrek. Aardrijksbefchrijving van j. de e£-d*rj D. U Bladz. 125.