rekenboek voor jongens.

„ Vraag. Hoe veel jaren hadden adam en noach nog „ moeten leven, om zoo oud te zijn als methusalem? 5, Antw. Adam 39 en noach 19 jaren."

De deelbaarheid der getallen en de verkortingen of kunstgrepen voorbijgaande, kiezen wij nog uit den

Régel van Drieën: ,, Een wijnhandelaar heeft in „ zijn pakhuis 4 vaten, 2 okshoofden, 4 ankers en 8 „ mengelen wijn, welke hem kosten 3149 guldens 11 „ ft. Door een ongelukkig toeval, valt het vat, waar„ in de 4 ankers 8 mengelen zijn, in Haven, waardoor „ de wijn verloren gaat. Voor hoe veel moet hij het „ anker van den overigen wijn verkoopen, om dit ver-

lies weder vergoed te hebben ? b) Maar indien hij ,, nog daarenboven honderd negen en veertig guldens, ,, 3 Huivers, 4 dt. begeert te winnen., hoe veel moet „ dan het anker kosten? Antw. Voor ƒ 29 - 3 - 2. ■>■> b> f 30 - 10 7."

Terwijl onze Recenfie van dit Stukje, reeds voor lang vervaardigd, ongelukkig was liggen gebleven, ontvangen wij heden ter beoordeeling deszelfs tweeden Druk , getiteld:

Rekenboek voor Jongens , ontleend uit de Wetenfchappen, Gefchicdcnisfen en den Koophandel; door h. _. wessels , Schoolonderwijzer te Uithuizen. Eerfte Deel. Tweede verkorte, en naar het nieuwe ftelfel van Munten, Maten en Gewigttn ingerigte Uitgave. Te Groningen, bij W. Zuidema, 1817. Buiten het Foorwerk, 112 Bladz. In Octavo. De prijs is f: - 6 - :

Ons aan bovenftaande Recenfie gedragende, waarvan wij geene redenen vinden om af te wijken, voegen wij hier alleen dat gedeelte van het Voorberigt, voor de tweede Uitgave van dit Stukje geplaatst, bij, hetwelk wij meenen, dat voor onze Lezers van gevvigt is. Het luidt als volgt:

„ Eenige veranderingen waren bij dezen Druk nood„ zakelijk. De invoering van nieuwe Munten, Maten „ en Gewigten vorderde eene gedeeltelijke omwerking. „ Daar de eerfte Uitgave tot eene te groote dikte uit„ gedijd was, om algemeen bruikbaar te zijn, zoo wor,, den eenige aldaar behandelde regelen hier niet gevon„ den. Om die zelfde redenen zijn fommige redene„ ringen bekort, andere weggelaten. Niettemin vlei ik „ mij, dat de eerfte Uitgave hare bijzondere, en van „ dezen Druk onderfcheidenc waarde heeft. Dezelve

„ kan