&54 r. J. PRINSEN 9

Korte Gcographifche Oefeningen, voor het eerfte onder, wijs in de kennis der geheele aarde; ten dienfte der lagere Scholen: door p. j. prinsen, Directeur en Onderwijzer van het Koninklijk Inftituut ter aan* kweeking van Schoolonderwijzers te Haarlem. Te Am* fterdam, bij J. van der Hey, 1817. 65 Bladz. In Octavo. De prijs is f : - 12 - :

Volgens des Schrijvers oogmerk is dit Werkje gefchikt, om den kinderen in handen gegeven • te worden, nadat zij op eene gepaste wijze in de beginfelen der Gcographifche kennis zijn ingeleid , door hen de plaats hunner woning en het oord, waarin die gelegen is te doen befchouwen, door hen met dc Provincie en verder met het geheele Vaderland bekend te maken; waaiom clan ook opzettelijk op den titel vermeld Haat: voor het eerfte onderwijs in de kennis der geheele aarde.

Dit Aardrijkskundig Schoolboekje is eene zakelijke verkorting van des Schrijvers Gcographifche Oefeningen, of Leerboek der Aardrijkskunde, met XX genommerde Kaarten, naar de nieuwfte ontdekkingen en volgens de tegenwoordige verdeeling der landen, opgemaakt uit de beste Schriften en nieuwfte Landkaarten; ten gebruike der Scholen en voor het afzonderlijk onderwijs, bij denzelfden Uitgever in het vorige jaar in het licht verfchencn, en door ons ten gunftiglte beoordeeld in N°. VIII van ons Magazijn dezes jaars. Het kan derhalve niet anders zijn, of ook dit Werkje moet onze volkomene goedkeuring wegdragen, daar alles met dezelfde naauwkeurigheid (eenige kleinigheden uitgezonderd) en in eene even geleidelijke orde is behandeld, terwijl bovendien door de bijgevoegde Kaartjes, werkelijk een plaatshebbend gebrek in de gewone Aardrijkskundige Leerboekjes, wordt vervuld. Wij bevelen het derhalve zeer ten gebruike aan, niet twijfelende, of het zal zoodanig nut Itichten, als de Schrijver zich met de vervaardiging van hetzelve voorltelde.

Kort en zakelijk gaat de Schrijver in zijne behandeling te werk, hetwelk wij onzen Lezeren blijkbaar willeu doen worden, door hun mede te deelen, wat hij in

de