74& w. van den hoonaard,

er bijna op iedere bladzijde grove taal- en ftijlfouten, worden aangetroffen, zoodat dit Schoolboekje tlordig gecorrigeerd is. Zoo, b. v.. Blaelz* 6, reg. 15, moest er noodzakelijk om tusfehen de woorden genoodzaakt en zijnen kweekcling Haan; Bladz. 7, reg» 9, ter neder, hes: neder; Bladz. 8, reg 10, moet het eerfte aan weg; op .dezelfde Bladz. reg. 13, ftaat: verhaalde hen- lees: verhaalde hun; Bladz. 9, reg. 18, ftaat: het gene, lees: hetgene, of enkel wat. Op •Bladz ia lezen wij aan het flot van het verhaal, dat er ederik reeds den volgenden dag werd begraven: dit is zeer onvoorzigtig gefield, en vooral in een Boekje voor de jeugd, dat reeds vroeg fchadelijke gewoonten moet tegengaan, maar er geen voedfel aan geven. .Deze keer, op Bladz. 13, reg, 10, moet zijn dezen keer; en zoo wordt er dikwijls tegen het geflacht en de naamvallen der Z. naamwoorden gezondigd ; Bladz. 17, reg. 5, van ond. ftaat: vatte, lees: vattede, daar bier immers geenszins de tegenwoordige tijd der aanvoegende wijze, maar de onvolmaakt verledene der aantoonende wijze bedoeld wordt. Bladz. 30, reg. 3, ftaat: levendig, lees: levend, daar het eerfte niet het volftrekt teecnovergeftelde van dood, maar vlugheid of vrolijkheid beteekent. Doch het verveelt ons, hier langer Corrector te zijn, of taalonderrigt te geven. Dezen herdruk had men in zuiverder gewaad te voor» fchijn moeten doen komen. Den druk met oud NederJandfche letters, om redenen, in de Voorrede des Werkjes opgegeven, kunnen wij niet misbillijken.

Kaart van het Koningrijk der Nederlanden , volgens de nieuwjle metingen zamengefteld, en tot Schoolgebruik ingerigt, door w. van den hoonaard. Onderwijzer te IUileger sberg. Te Amfterdam, bij Schalekamp en van de Grampel, 1817. De prijs is /: - 14 - :

*ïT7'at den oorfprong en de inrigting betreft van deze Vf Kaart, waarbij gevoegd is tent aanwijzing der

Pro-