IETS OVER DE WEÊRSVOORSPELLING. 1£

Ook kent hij deze gefchiktheid tot hygrometer gebruik aan alle* keukenzout toe, hetwelk Hechts even als de gemelde Thuringlche zouten, in zijne beftanddeelen een klein inmengfel van zoutachtig zure kalk» en kleiaarde bezit.

Nog eene nadere verbetering, welke onze verdienstelijke natuurkundige, in de inrigting van z'ijnen vochtmeter maakte, beftond hierin, dat hij een fchijfje van lindenhout liet draaijen, hetwelk bij eene middellijn van twee duimen, en eene dikte van ^ lijn, 25 greinen gewigt had. Dit Ichijfje doopte hij in eene verzadigde oplosling van Durrenbergsch keukenzout, latende hetzelve daarin zoo lang liggen , dat het niet meer in gewigt toenam. Nu hing hij het Ichijfje aan den anderhalf voet langen, uit eene glazen thermometerbuis beftaanden en aan zijn ander uiteinde met eenen wijzer voorzienen, balk eener balans. De plaats, welke die wijzer volgens de rede van het gewigt des fctiijfjes tot zeker bepaald tegenwigt innam op den graadboog, langs welken hij zich op en neêr beweegt, werd met ïco gemerkt, Hierop ftelde lampadius hetzelfde fchijfje aan de warmte van eene kagchel bloot, tot dat het niet meer afnam in gewigt. Nu hing hij hetzelve andermaal op, en teekende de plaats van den wijzer met o. De a:ftand dezer twee punten, dat van de grootfte 'droogte en van de grootlte vochtigheid, hedroeg 2.2 duim , en liet zich dus gemakkelijk genoeg in ïco graden verdeelen. Volgens deze verdeeling dus toont de wijzer de veranderingen, die er van tijd tot tijd in de zwaarte van het fchijfje of in de vochtmaat van den dampkring plaats hebben. Bij droog weder hangt het fchijfje onbedekt in de opene iucht. Bij het vallen van vocht wordt er eene ruime glazen klok '(*), welke fpeling genoeg aan de lucht overlaat , boven hetzelve geplaatst. De naauwkeurigheid, waarmede deze toeftel de gemelde veranderingen in den dampkring aanwees, overtrof, volgens de opgave van onzen hoogleeraar, die van alle andere hem bekende hygrometers.

BE-

(*) Men vindt deze klok nader befchreven ; in hetzelfde werkje hetwelk het te voren gemelde weérjournaal bevat, namelijk: Beitrage zur (Hhmosphaïologie von w a. lampadius , ein Nachtrag zu desfem Crundrisfe der Athmospharologk, Freyberg, 1817.

B a