BESCHRIJVING VAN JAVA.

of onderafdelingen van het jaar, afhankelijk van zeldzamer en min regelmatige natuurverfchijnfels, en beginnende met den afloop' van den rijstoogst. Het is de taak van de priesters, deze tijdsverdeelingen te berekenen, en dus den landman aan te wijaen, in welke orde en duurzaamheid zijne jaarlijkfche veldbezigheden elkander vervangen moeten.

Het ploegen, het eggen en het bevochtigen van het land zïm hét werk van den man; terwijl de verpoting, de afinijding, en, zoo men geen vee tot zijnen dienst heeft ook' de vervoering der vruchten voor rekening van de boerinnen komen.

Sawah-landen, in den eigenlijken zin noemt men die velden , welke regtftreeks, en zooveel de landman voor zijn aewas noodig oordeelt, door Itroomen of rivieren bevochtigd worden In eenen ruimeren zin verlaat men er ook die landen onder, bij welke de overftrooming van rivieren en deele of geheel afhangt van de renodike rectns. Het gebruik van kleine dammen, die Hechts een voet hoog zijn, rondom de akkers op te werpen, heeft vooral plaats op de zijden der bergen, waar die akkers in den vorm van terrasfen, de een boven den anderen lissen, en het water trapswijze aan elkander mededeelen. Het fawah-hnd levert den grooten ftapel van rijst. De eerstgenoemde en beste foort van hetzelve kan omtrent binnen een jaar twee goede ooglten geven, en men ziet fomtijds dit gewas op zulke /wrakkers gelijktijdig in de meest verfchillende tijdperken van zijnen wasdom. De Europeërs nogtans twijfelen of zulk een dubbelde rijstoogst wel voordeelig zij. De akkers, die flechts eens in het jaar rijst geven, worden, na de inhaling van dit graan, met katoen, komkommers of andere zaden bepoot, üie nog rijp worden tegen den tijd van de volgende rijstplanting.

Tésal-, of gaga-hnd noemt men dat, hetwelk alleenlijk onmiddellijk door regen bevochtigd woidt. Maar vele veldvruchten , die men in beide foorten van grond voortteeit, worden van eene betere hoedanigheid in 'tegafi'i dan in Jawah-land, en de welige groei, waarmede zich vele gewasfeu ontwikkelen op de klei van binnen 's lands gelegene vlakten, wordt alleen geltuit door de openbarfting, welke die kleigrond in liet drooge faizofefl ondergaat. Alle veldvruchten, welke de Javanen * „ o. . .... ■ voort-