Beschrijving Van javA. lig

Pracht en luister ten toon te fpreiden, is de liefhebberij Van Javanen , wier verinogen dit toelaat. Kleeder-opfchik en paarden worden door dezulke onder hen zeer gezocht. Maar hetgeen, wat hen te dezen opzigte voordeelig van vele volken, zoowel als bijzondere perfónen onderfcheidt, is, dat zij met eene verregaande zucht tot* glans en pronk eene "zinnelijkheid en netheid vereenigen, die zekerlijk wel - inzonderheid bij de edelen te roemen vallen, doch die evenwel ook onder de mindere Javanen wel zoo aanmerkelijk zijn, dat zij eene vergelijking met huns gelijken onder de Europeërs of Chinezen doorftaan kunnen- Wanneer men het oog flaat op den oorfpronkelijken regeringsvorm der Javanen, gelijk de-? zelve nog onder hunne eigene lar.dsvorfteti op omtrent' eer, vierde gedeelte van het eiland plaats heeft, dan vertoont zich die regering te eenen male despotiek. De fouverein kan verheffen en vernederen naar zijne willekeur; hij is meester over perlbnen en eigendommen* Maar er be'raan onder zijn volk voorvaderlijke inrigtingen en gewoonten, aan welke hetzelve uitermate gehecht is, en op welke het zeer gewaagd is veel inbreuk te maken. Overigens beftaat de eenige vrijheid,' aan de Javanen overgelaten, daarin, dat zij zelve hunne dorpsbeftüurders kiezen, of dat zij, gelijk op andere plaatfen, tot die keu/je medewerken. Sedert dat de eerfte ftaatsdienaar van den fouverein door het Europelche beftnur aangefteld wordt, bezit dezelve niet meer zoo het vertrouwen van zijnen meester, als in vroegere dagen , en wordt het ffoatsroer wel eens gedraaid doof' het een (of ander Baatzuchtig lid van de vorftelijke verwanrfchap.

De gefehrcvene wetten van het land zijn begrepen in den Koran.. Naar dezelve gcfchiedt uitfpraak over zware misdaden, en over gefchillen van echtfchekling, vatt verbindrenisfen, en van erffchappen. De priesters moeten deze wetten uitleggen ei toepasten. Zaken van minder aanbelang worden volgens 's lands gewoonten en iufreliingen "vereffend door wereldlijke regters of ambtenaar?, aan welke ook de dagelijkfche zorg voor orde en rust is opgedragen. De inltellingen en gewoonten zijn deel? in boeken opgeteekend, doch ook grootendeels flechts bewaard bij overlevering.

Van de inkomiten, en hoe er geene eigenlijk gezegde fchatkist is, maar alles betaald en goedgemaakt wordt

meng. 1819. no. 3. H iBet