BESCHRIJVING VAN JAVA.

ren van buffels-leder worden, achter een genoegzaam verlicht gordijn of kleed, dat vijf' voeten lang is, beftuurd en bewogen d, or een perfoon, die gefchiktheid genoeg bezit, en door behoorlijken werktuigelijken toe« ftel geholpen wordt, om in zijne alleenfpraak de karakters en de bedrijven van zijne helden , die doorgaans beroemde voorwerpen uit de volkslegenden verbeelden, tot een zeer levendig genoegen van de aanfchouwers uit te drukken.

Javanen van aanzien oefenen zich gaarne in het dan* fen, en wedijveren daarin niet elkander bij plegtige gelegenheden , zonder dat er evenwel hunne vrouwen deel in nemen. Men bemint bij den dans bepaaldelijk be» vallige houdingen, die inzonderheid veranderd en afgewisfeid worden door langzame bewegingen van armen en beenen. De zedigfte en fraaifte danfen worden uitgevoerd door de begimftigde vrouwen van den landvorst, welke bij die gelegenheid zeer rijk en bevallig gekleed zijn. Algemeener vermaak bezorgen de niet zoo kundige en kiefche rongengs , of vrouwsperlönen, die haar beroep van het danfen maken.

De muzijk, welke de tooneelvermaken zoowel als de darden der Javanen vergezelt, wordt te weeg gebragc door verfcheidene te gelijk behandelde fpeéltuigen, welke in deze vereeniging gamelan heeten, en geen' on. aangename werking doen. Vele van hunne fpeéltuigen beftaan in houten of metalen platen, die met hamers geflagen worden. Het werktuig, dat zij gong noemen, is welligt het krachtigfte en welluidendfte van alle bekende eentoonige fpeéltuigen, en verdiende misfchien wel onze trom te vervangen. Hunne volksliederen, hoe eenvoudig van wijzen, mishagen niet door krasfende toonen.

Andere uitfpanning vindt men in fchaken, dammen en nog andere fpelen van overleg. Men vermaakt zich ook met het getal van boontjes te laten raden, die men in de hand neemt.

Veel werks maken de Javanen van tijgers tegen buffels te zien vechten. 6tieren - gevechten hebnen ook plaats, doch niet met de anders hierbij gebruikelijke aanhitfing van andere dierenfoorten. De ftieren koelen hunne woede flechts onderling. Men ziet verder gaarne het kampen van eenen ram met een wild varken, worH 3 den-