3o6 DUITSCHLAND EN DE DUITSCHERS.

ftroomende Hunnen de bewoners van dit land, om zich

krijgshaftiger koningen uit andere Tentfche Hammen 1 kiezen. Men plaatfte dan eens een' graaf van dit, da" eens een' hertog van een ander, gedeelte der natie op den troon. Eindelijk viel de eenparige keus der volkshoofden op henrik I, hertog van Sakfen. Deze groot? vorst vereenigde het toen wijduitgeftrekte Lottaringen met Duitschland, en behaalde overwinningen op de Hunnen , Sclaven en Normannen. Hij bouwde hier en daar welverfterkte burgten, rondom welke er zich metter tijd voorheen in Duitschland onbekende lieden vormden. De nazaten van dien henrik bleven tot in xo3* over Duitschland heerfchen, en maakten hun rijk groot» magtig en alom me geacht en ontzaggelijk.

Otto de groote vermeesterde in 966 Italië, efl deed zich als Roomsch koning en keizer kroonen; maat de vereeniging van twee zoo verfchilknde landen onder één opperhoofd, werd de bron van langdurige oorlogen, die Duitschlands bloei verhinderden, welken het toenemend aantal van lieden, en de bevordering vafl den landbouw door de geestelijkheid, anders magtig bevorderd zou hebben gehad. Die landbouw maakte inmiddels de geestelijkheid al rijker en magtiger; en de waardigheden der graven en hertogen waren nog we» niet erfelijk, maar gingen echter gemeenlijk op de oud' fte zonen der overledene bezitters over.

Van 1024 tot 1125 heerschte er in Duitschland eeö Frankisch gedacht, dat met koenraad II aanving. DeS* zelfs zoon henrik Iï ontwikkelde Duitschlands -mag' in hare ware grootte. Hij onderwierp Eohcmcn en Huf' garijen, en hield den paus in eene fterke afhankelijkheid. Ziin rijk omvattecie gansch Duitschland, me* Lottaringen, Burgundië, Zwitferland, en het merendeel van Italië; en Bohème en Hungarijen gehoorzaamden hem. Hij werd intusfchen door zijnen onmo0" digen zoon henrik III opgevolgd; onder wien Duitse^ land door inwendige onlusten (*) verfcheurd, en ei»' delljk tot een leengoed van den bisfehop van Rome ge maakt werd. Bisfchoppen en rijksgrooten werden »£

(*) Voornamelijk door een' allerverderfelrjkften naijver tor fchen de Franken en Sakfen,