OVER. HE BOOMEN

overleefd hebben> deels in menigte, deels in eene zeef aangename afwisfeling. Men moge er hier en daar nog over treurige heiden te reizen hebben, waar Hechts verflrooide dennen of berken zijn opgefchoten; men vindt hiervoor eene ruime vergoeding in de eike- of beuke-bosfchen, door welke dezelve vervangen worden, in de hooge populieren, de linde-, de esjche-, en de olmboomen, die er langs de wegen en vaarten gepoot zijn, en zich hier en daar tot bosfchen uitbreiden. De golvende heuvels, die door het tuinachtig Limburg verfpreid liggen, zijn deels met grazend vee, deels met hoog geboomte bedekt. „ De onoverzien„ lijke velden van Vlaanderen, Henegouwen en slr„ tois , (overzien van den berg bij Kas/el) liggen „ daar in hunne verbazende uitgeftrektheid, en verlie,, zen zich in eenen donkerblaauwen gezigteinder, al„ waar de hooge kerktorens van Bergen, Duinkerken, „ Veurne, en Iperen en andere (leden, zich wonder„ lijk fchoon verheffen, en aan deze befcbaduwde eti „ met eenen oneindigen rijkdom van afwisfelende ge,, daanten uitnemend verfierde landftreek, gevoel van ,, veiligheid en rust inboezemen. Ach! hier is het „ land der liefelijke en koele fchaduwen! Hier bepalen ,, de hooggetopte, ranke olm , populier-, linde-, eike „ en wilgeboomen ieder veld, eiken weg, elk kanaal, „ hetzij groot of klein; hier gaan zij mijlen ver voort, „in prachtige alleen, vertieren de gemeene wegen, ,, of verzamelen zich tot groepen op de wijde vlakten „ en de hoogten, rondom de verflrooide •hutten en de „ ltille dorpen. De trotschheid, de menigte en de „ pracht dezer hooge, fchoon gevormde boomen, ge,, ven aan deze landen een zeer onderfcheiden karak,, ter." (*) In het Namenfche onder andere is veel bosch, en de Janden, die het Franfche Lys-departement uitgemaakt hebben , werden destijds gerekend voor omtrent een tiende gedeelte met bosch bedekt te zijn.

Duitschland is doorgaans rijk aan geboomte, en aan bosfchen, inzonderheid op zijne bergen, die, naar hunne verfchillende ligging, hoogte en grondsgefteldheid, met naald- of met ander hout bewasfen zijn. Het is niet zeldzaam, een vierde, een derde, ja een nog groo-

ter

C) Forsxers Reizen, 3de Deel»