740 WETENSWAARDIGHEDEN BETREFFENDE

vele gedane eeden, bij welke de "ongewijde zanggodesferë afgezworen werden, hij echter aan de verzoeking niet kon wedei ftaan, om , gedurig, tot dezelve terug te keeren. Doch deze verwijten, die men hem deed, waren zoo ernftig niet, of men kon duidelijk hare bedoeling ontdekken, welke geene andere was dan om zijn dichterlijk genie in vuur en vlam te zetten. Het gedicht , aan pellisson opgedragen, is onvergelijkelijk, en men kan niets volkomener dan hetzelve lezen. Het graf van vader cossart, die zijn leermeester geweest was, is een van zijne fchoonfte ftukken. Zijne overheerlijke bijfchriften zullen zoo lang blijven beftaan, als het metaal, het marmer, de ftad Parijs, het lusthuis ChaMilly, en de gewigtigfte gedenkftukken van Frankrijk den tand des tijds verduren zullen. Het is noodeloos om te zeggen dat dezelve met algemeene goedkeuring ontvangen werden, en den hoogden lof der bevoegdfte kunstkenners wegdroegen.

Santeuil was geliefd en geëerd door al de geleerden van zijnen tijd: hij mogt de beide prinfen van Condé, vader en zoon, onder zijne bewonderaren tellen, van welker hooge gunst hij, dikwijls, de gevolgen ondervond. In dat doorluchtig huis heerschte er als eene erfelijke hoogachting voor den perfoon van onzen dichter, die, niettegenftaande de hevigheid van zijn genie, nooit de grenzen der welvoegelijkheid en van den eerbied te buiten ging. • De aanzienlijkften des koningrijks vereerden hem met hunne hoogachting, en lodewijk de XIV gaf hem de duidelijkfte bewijzen van zijne toegenegenheid, door een jaargeld, dat hij hem toeleide.

De vermaarde arnauld geftorven zijnde, maakte santeuil een graffchrift, dat hem de ongenade der Jezuiten op den hals haalde, en aanleiding tot veifcheidene dichterlijke twistfchriften gaf, doch naderhand verzoende hij zich weder met die orde. Zijn laatfte dichtfluk droeg den titel Santolias Burgundus, en weinig tijds voor zijnen dood maakte hij hetzelve: hij bevond Zich te Dyon, in het gezelfcbap van den hertog van Bourbon, die daar de vergadering der Haten van Bourgondiên hield. Hij ftierf aldaar den 5 Augustus 1697, omtrent 68 jaren oud, en op. het punt van zi n vertrek Itaande. Dat Bourgondiën dus, hetwelk hij, in eene poëtifche verdichting, tot zijn ander vaderland aange-

no-