PSYCHOLOGIE DES CHUISTENDOMS.-

hebben, maar dat hij ons heeft lief gehad, en zijnen Zoon gezonden heeft tot eene verzoening voor onze zonden. —— Wij hebben hem lief", omdat hij ons eerst lief gehad heeft" (r joaniv. IV: io, 19 ) Zien wij ook op zuiken , wren jezus de zonden heeft vergeven! Waren deze dan reeds verbeterde menfchen? Volgens ritet verhaal van mattheus werd er een geraakte op een bed tot jezus gebragt. De Heiland vraagt niet naar zijne verbetering . naar zijne zedelijkheid, maar het vertrouwen diens rnenfehen ziende,zeide hij: Zoon! zijt welgemoed! uwe zonden zijn 11 vergeven." (Matth. IX: 2.)

De tollenaar was immers naar de voortelling van jezus nog niet verbeterd, toen hij om regtvaardiging of vergeving bad? Hij ging echter geregtvaardigd naar zijn huis, en van dat oogenblik af begon zonder twijfel zijne verbetering, (luk. XVIII: 13, 14 )

Zoo is ook de leer der Apostelen: ,, Wij worden em niet geregtvaardigd, uit zijne genade, door de Verlos'fing, die in CHtUSTus jezus is. (Kom. Ilt: 24.) Christus is voor ons geftorven, als wij nog zondaren waren. Wij, vijanden zijnde mer God, zijn verzoend door den dood zijnes Zoons." (Kom. V: 8, 10.) Voorzeker is eene foort van uitwendige, wettifche verbetering — ik rnogt wei ..zeggen', eene verbetering

naar johannrs den Dooper noodig; de mensch

moet, met fchrik ontwaakt door ergens eene (tem eenes johannes, zijnen verkeerden toeftaud gevoelen; zijne gezindheid moet zich veranderen . hij moet wenfeben een tater mensch te worden. Dit gevoel is volftrekt noodig; want zonder diep gevoelde behoefte is vergeving geene vergeving, gcene weldaad. De grootfte kon ons gelchonken worden, en men ttcfat ze niet, is daarvoor niet dankbaar. Maar indien men wenscht beter te worden, is men het daarom nog niet; en juist indien men het ernftig worden wil, gevoelt men het het levendigfte, dat het niet gaat: men verliest ligteUjk den moed, dat het ooit gaan zal; en moedeloosheid neemt te eenenmale alle kracht weg. Maar juist dit gevoel van eigen onvermogen, bij goeden wil, dringtons tot Jezus. Hij vergeeft dan de zonde; wekt daardoor nieuwen moed op, en nu voert de dankbare liefde verder , zoo als het het geval was bij maria magdalenAo

Had jezus den Farizeër willen infeherpen, dat die A 2 vrouw