5o8 ÉIERKWAARD10HEDEN IN NOORWEGEN.

•winter, en in een laat begin van de lente, wordt aari-j merkelijk vergoed door deszelfs gezondheid, en ook eenigetmate door het gemak en de aangenaamheden, wel. ke er de Winter zelf oplevert.' Men glijdt dan, wél gedekt, over de lang liggende fneeuvv en de hard bevrozene meren en moerasfen in de valleijen. Doet men deze toeren in de maand Maart, wanneer de zon ii'acht heeft gekregen, om de kraakbeziën-boschjes, die er overal onder de bosfchen groeijen, van hunne fneeuvv te ontblooten, dan geniet men een zomergezigt in den winter, en deze zelf worde dan reeds verlevendigd door het gezang van enkele vogels. De gé. middelde hoogte van reaumurs thermometer, gelijk dezelve volgens dertienjarige waarnemingen om Spyde* berg heen plaars had, bedroeg in Januarij 51 graad onder o, in April 4? boven o, in Julij ruim 16 , in October 55 en in December weder 3 onder o. De warmte is in deze ftreek van Noorwegen des zomers Merker, en des winters minder, dan te Stokholm en te Upfal, fchoon beide op dezelfde breedte met eerstgenoemde plaats liggen. Het is aan de nabijheid" van de ruime zee toe te fchrijven, dat men te Sundmdr, hetwelk anders nog veel noordelijker ligt, dan Spydeberg, evenwel, volgens vijf en twintigjarige aanteekeningen, des winters eenen merkelijk hoogereu thermometer, b. v., in Maart reeds boven o, doch ook in'jBlij maar 11* graad boven o waargenomen heeft. Eene fterke hitte gevoelt men van half Junij tot omftreeks ao julij, niet zelden van 25 graden. De nachten zijn dan te kort lot eenige aanmerkelijke afkoeling. Sueeuw valt het meest eerst in December, en in Januarij. De fterkfte regenmaanden zijn April, October, en ook wel Augustus. De meeste droogte heeft plaats van half Junij tot eene maand later. Midden in April heerscht de meeste wind,'en de meeste ltilte wordt waargenomen in Januarij, van 10 Junij tot 11 Julij en in het midden van Augustus, zrjnde in dit laatfte tijdvak bijzonder gunftig voor den haveroogst, daar dit het algemeene graan van Noorwegen, en in zijne rijpheid zeer geneigd is, om uit de aren te vallen. De April in Denemar* ken komt overeen met den Mei in Noorwegen, behalve dat hij hier niet zoo regenachtig en winderig is als in het eerstgenoemde land. De Maart te Parijs is zoo veel als de April en de cerfte helft van Mei bij den

Noor-