3ÏO frans volkmar reinhard.

achtde deel behelsde eenige verbeteringen, die echter zeiden, of nooit als berispingen gegeven , maar alleen als tegenovergedelde denkbeelden, doch welke met eene bijgevoegde groote belezenheid gefïaafd werden. Ipeze vorm van onderwijs en teregtwijzing was met zijn karakter het meest overeenkomffig. Het is op. merkelijk,, hoe dikwijls hij zich in zijn antwoord uitte: gij hebt mij weder te veel lof gegeven: gij hebt mijnen arbeid weder veel te gunflig beoordeeld. Hij kon het bloote hofmaken niet lijden; dat hierdoor bewezen wordt, dat de zelfftandigheid van eenen man , die in het bezit *;van eenen oorfpronkelijken rijkdom was, en weinig op uiterlijke welvoegelijkheid achtfloeg, gevolgelijk ook dikwijls ongedwongen in het openbaar verfcheen , zonder echter immer der waarheid in iets ontrouw te wezen, hem zeer tot zich trok en boeide. Wanneer ook al in het verkeer met *de bovengenoemde vrienden eene zekere hofmakerij niet is te ontkennen, zoo was dezelve toch zoo veel mogelijk bedekt, en onder zeer veel geleerdheid verbloemd. Behalve dezen had reinhard zeer veel hoogachting voor zoodanigen uit zijnen Hand, die in eenen vromen Evangelifchen zin voor het welzijn hunner gemeenten zorgden ; dezen fchold hij gaarne eene groote en diepe geleerdheid kwijt, dewijl hij zich aan hunne aartsvaderlijke,'en zegenrijke praxis verlustigde. Gelijk hij omtrent de bovengenoemden minder ftreng, ten opzigte van hun zedelijk karakter, was, zoo was hij omtrent dezen minder ftreng, ten opzigte van hunne theologifche geleerdheid; beide wijzigingen van karakter wonnen zijne vriendfchap en gunst, de eerde, dewijl hij zelf zich daarin gelukkig en vrij beweegde, de andere, dewijl ze hem ontbrak, en hij toch dezelve als noodzakelijk voor eenen zielen-verzorger befchouwde.

Wij hebben twee levensbefchrijvingen van hem ontvangen. De eerde door den Hofraad böttiser, te Dresdcn, bij arnold , 1813. De tweede van den Hoogleeraar pölitz, bij bsockhaus, in Altenburg^ 1815, in twee Deelen. De eerde is meer gefchikt, om zich een getrouw beeld van reinhard voor te ftellen.

WA*