BIJ EENS UITGEBREIDE MANUFACT. MET MACHINERIE. $6l

zij overal elders in Engeland reeds met hun negende jaar er in komen.) — De kinderen der werklieden genieten dus eene opvoeding van acht jaren, hefteed, zoo als men kan nagaan uit het gebruik, dat van een' gewonen dag gemaakt wordt, tot eene aaneenfchakeling van bezigheden, waarvan wij getuigen geweest zijn, en welke drie honderd keereu op elk jaar herhaald wordt. Het getal van kinderen, hetwelk daarin deel neemt, beloopt van drie honderd zestig tot vier honderd.

Van twee tot vijf jaren heeft men voor niets dan . voor de ligchamelijke, opvoeding zorg te dragen, waarmede men dan echter de kleine zedelijkheid van dien leeftijd vereenigt. Te dien einde, worden de kin¬

deren j van den vroegen morgen af aan, bijéén gebragt onder het blijvend toezigt van een' man of eene vrouw, van eene voor deze roeping gelchikte inborst. Deze kinderen doen volftrekt niets anders, dan zich vrijelijk bewegen en te zamen fpeten, op eene ruime plaats als het goed weder is, of in eene groote zaal, alwaar wij dezeïven, van zeven ure af des morgens , bijéén vonden,^ ten getale van meer dan twee honderd. — Het was een* bekoorlijk fchouwfpel, hoezeer wat levendig en druk; alle hadden een uiterlijk van tevredenheid en geluk; fommigen, zelfs der ailerkleinften, kwamen den vreemdeling groeten en hem hunne kleine handjes toefteken, met eenen blik waarin zich vrolijkheid en welwillendheid fehüderden. 'Zij waren meest allen van eene fraaije geftake, en alle fchitt erende van gezondheid. — Zij ge. nieten aldaar alle mogelijke vrijheid, behalve die om zich kwaad toe te brengen3 en een bewijs, dat het rumoer niet al te verre gaat, is in de daadzaak gelegen , dat, gedurende een geheel jaar, er niet eene enkele glasruit "in die zaal gebroken is. Men tracht vooral deze kinderen in diervoege te bellieren, dat er ander hen al vroeg hebbelijkheden geboren en aangemoedigd worden, om elkander onderling toegenegen en behulpzaam te zijn. Doorgaande in de naastbijgelegene zaal, vonden wij er de kinderen van beide kunnen verzameld, welker eigenlijk gezegde opvoeding, aanvangt; dat is te zeggen , van vijf tot tien jaren. De jongens en de meisjes bezetten afzonderlijk de beide tegen elkander overftaande zijden van dit vertrek — men begon met eene foort van handgrepen, die half krijgshaftig, of eigenlijk meer nog gymnastisch waren - bewegingen met het hoofd, Z 5 de