40* BENIGE BIJZONDERHEDEN

allerwegen verftrooid gebeente herinnert hem derwijze aart zijn eigen lot van eenmaal te zullen fterven, dat hij vol angst van hier fpoedt.

De knapen oefenen zich in met eene kleine fpeer de Krabben dood te fteken, die hunne holen verlaten , om zich aan den zeekant te verfrisfchen. Op andere tijden zetten zij zich in kleine fchuitjes, om dus doende het roeijen en fturen te leeren. In hunne jongeling, fchap en zelfs in hunnen ouderdom zijn zij dermate verflaafd aan het gebruik van fterke of van hunne gewone lands .dranken, dat zij die dikwijls niet kunnen misfen, zonder zich geweld aan te doen. Niet minder is hunne buitenfporigheid in de vermaken der liefde , die het einde van hun leven verhaasten. Dit ongebonden leven wordt doorgaans te halver loopbaan verwisfeld met eenen echt, en men verbindt zich bij eede, zijne overige dagen met het voorwerp zijner keus te willen doorbrengen. De huwelijksplegtigheden zelve zijn zoo eenvoudig, als zij maar kunnen: men flagt eenen os, eet dezen met zijne vrienden, en drinkt er traaf bij, en hiermede loopt het af.

Men vindt hier vrouwen, die anderen waarzeggen willen. Deze vrouwen fpreiden , bij het oefenen haler kunst, eene menigte van zekere korreltjes op eene mat uit, bewegen dezelve veel heen en weêr, maken er, onder het bij dit bedrijf gewone geprevel, verfcheidene hoopjes van, die elk hunnen bijzonderen naam hebben, en voorzeggen u uit dezelve doorgaans eene gelukkige toekomst.

Ongelukkig daarentegen is hier de man, die verdacht wordt van tooverij. Straks geven hem zijne medeburgers aan bij de opperhoofden, die hem. terftond in eene hut doen oplluiten, en bewaken, met verbod van hem fpijs te geven. Na twee of drie dagen wordt hij op de noodlottige plaats gebragt, waar hij, ter ontdekking , of hij wezenlijk fchuldig zij, eenen drank moet drinken, die hem meestal het leven kost, zoo niet de natuur, gelijk fomtijds gebeurt, de pijnen en trekkingen, die het ingenomen vergift doet ontftaan, gebruikt, om hem hetzelve weder te doen lozen. In dit geval houdt men zijne onfchuld voor bewezen.

Men ftraft op dezelfde wijze alle perfonen van beiderlei geflacht, die zich aan oneerbare gemeenzaamheid net hunne nabeftaanden fchuldig makeu. Het barbaar-

fehc