het leven van madame elizabeth. 463

worden geplaatst, in welke de kerk geene andere dan engelen erkent, in welke de Christenen geene anderen dan befchermers tellen.

Ik had gedacht om deze vertaalde levensberigten eene narede ter gezellinne mede te geven, in welke ik aan het volle vuur mijner hoogfte en regtmatigfte verontwaardiging, over de Franfche ttaatsomwenteling, het vloeken verdoemeniswaardigfte dat de nieuwere gefchiedenis boeken zal, en om welker ysfeiijkheden te kunnen-gelooven , de volgende gedachten zich zelve geweld zullen moeten aandoen, de loste en ruimde teugels bot gevierd hebben zou: dan de Christelijke gelatenheid, waarmede onze Godvruchtige marteiaresfe het koninklijke en heilige hoofd onder de kapbijl der guillotine boog; en vooral een blik op dat kruis, waaraan Hij flierf, die voor zijne moordenaren bad, kalmden op eens den oceaan mijner ftormende driften, en deden mij over mijne onduimigheid, hoe verdedigbaar die ook anders wezen mogt, blozen. Evenwel "kan ik niet nalaten, om hier den wensch te uiten, en dien in een vurig gebed te herfcheppen, dat jehova den koningen van Europa, die het monder temden door de almagt des Heeren , wijsheid en licht fchenke, om den geest dezer eeuw, den oorfpronkelijken geest van ©proer en afval van God, orde en pligt, grondig te leeren kennen, en tegen zijn befchadigend en alles omwroetend vermogen al die beteugelingsmiddelen te bezigen, die de tijd, de befchaving, de goede wetgeving, de Verftandig gebruikte magt, en vooral het Christendom , hun, indien zij flechts willen, zoo ruimfchoots aanbieden. Nog dormde de lucht niet uit, en in de wolken des ftaatshemels van ons werelddeel fchuilen nog dampen en giftige uitvloeifelen, die nieuwe orkanen, zwaarder en khnkkelijker dan de eerde, zouden kunnen baren, en baren zullen, indien de herders der volkeren flapen. Het vaderland van voltaire, de oude fchepper van den Bartelsnacht, en de verfche teler van Nimes bloedtooneelen en gevloekten Godsdiensthaat, de wieg en bakermat van allerlei beestigheid, zedeloosheid, huichelarij, kronkelende daatkunde er. bloeddortingen, zy d.eo koningen, verdacht. In meex dan één

op-