schap besloten en onderscheidene derzelve de ontwerpen daarvan , zooveel wegen en waterlossingen betreft, ter goedkeuring aan ons ingezonden.

Aan sommige van deze ontwerpen , gelijk ook aan eenige reeds vroeger overgelegde, is in den loop des jaars die goedkeuring verleend , en wel aan die van Nolde en Veeningen, beide gemeente Zuidwolde,

Pelo , gemeente Assen ,

Rolde , gemeente Piolde ,

Geuzinge en Armstate , gemeente Ruinen ,

Wyster , gemeente Reilen,

Tynaarlo, gemeente Vries;

onderscheidene andere zijn op dit oogenblik nog in behandeling.

Het zal welligt niet onbelangrijk zijn, een algemeen overzigt te hebben van den tegenwoordigen stand der markeverdeelingen in deze Provincie.

Wij deelen daaromtrent het volgende mede: In het jaar 1838 , weldra na de uitvaardiging van het Koninklijk besluit van 24 Junij 1837 n°. 107, waarbij de wetten van 18 van Grasmaand 1809 en van 10 van Bloeimaand 1810, ook voor het vervolg , toepasselijk werden verklaard , en daardoor de weg was aangewezen , hoe tot eene vrijwillige uiteenscheiding der markegronden te geraken , gaven de markgenooten van Steenbergen, gemeente Zuidwolde , het eerste voorbeeld van markeverdeeling, door tot de scheiding der gemeenschap over te gaan.

Na dien tijd zijn van de 121 marken, te zamen beslaande ruim 115,000 bunders, welke in 1837 in de Provincie aanwezig waren , de ontwerpen van verdeeling van 18 , de reeds genoemde daaronder begrepen , goedgekeurd, te weten van de marken van :

Reilen en de Kluft, gemeente Reilen.

Benneveld, (voor een gedeelte) gemeente Zweelo.

Geuzinge en Armstate, gemeente Ruinen.