wegens de daartoe noodige geldelijke uitgaven . mogelijk maakt, het dooden van het zieke vee tevens met al het schijnbaar gezonde, dat daarmede in aanraking had kunnen zijn.

Ik meen namelijk als vast te mogen stellen: lo. dat de longziekte onder het rundvee besmettelijk is, weshalve men met het aankoopen van rundvee van elders zeer voorzigtig moet zijn. Veehandelaren, welke vee in besmette streken aankoopen en naar nog gezonde oorden vervoeren, doen daarom onbedenkelijk veel kwaad en, wanneer zij het willens en wetens doen, daartoe aangemoedigd door den lagen prijs , waarvoor een veehouder zijn welligt reeds besmet vee wil afstaan, verdienen zij de algemeene verachting;

2°. dat, wanneer de ziekte hij één beest duidelijk gebleken is, zij altoos bij vele runderen van denzelfden stal of dezelfde weide in meerdere of mindere mate aanwezig is. Wij hebben dit in alle de door ons opgemerkte gevallen ontwijfelbaar waargenomen;

3°. dat het dooden alleen van het stellig zieke vee eene bijkans nuttelooze uitgave is;

4°. dat de ziekte een langzaam verloop heeft en voor het oog van den niet geheel met de ziekte vertrouwden dikwijls maanden lang verborgen blijft;

5°. dat het daarom van 'hoog aanbelang is bij elk twijfelachtig geval van ziekte terstond eenen deskundigen bij te roepen en van werkelijke ziekte terstond, naar de wettelijke voorschriften, aan de overheid berigt te geven;

6°. dat zij zich vooral in den nawinter vertoont, wanneer de smetstof als het ware gedurende den geheelen winter 'in de warme stallen is uitgebroeid.

Dit een en ander heb ik alzoo gemeend te mogen mededeelen, ook omdat de bijeenbrenging der in de provincie