grootere toekomst te gemoetgaan, wanneer niet de enorm hooge inkomende regten, die nog in de meeste landen op hare voortbrengselen geheven worden, den uitvoer zeer belemmerden.

Naaimachines. — Te Utrecht hebben zich twee werktuigkundigen toegelegd op het vervaardigen van naaimachines ; een van deze werd op de tentoonstelling te Arnhem bekroond; zoowel wat soliditeit als prijs betreft, schijnt men met de buitenlandsche te kunnen concurreren. Ook te Leeuwarden is eene inrigting tot stand gebragt, waarin deze, anders meestal uit het buitenland ingevoerde werktuigen, vervaardigd worden.

Fabrieken van wis- , weeg-, en natuurkundige instrumenten. — De fabriek van de HH. Becker & Buddingh te Arnhem, neemt zoowel in bloei als in uitgebreidheid toe. In het bezit van alle machineriën, die in eene zoodanige fabriek gevorderd worden, ziet zij zich in staat gesteld niet alleen hare algemeen bekende weegwerktuigen, maar verschillende andere van wis- en natuurkundige toepassing, tot zeer billijke prijzen af te leveren, waardoor die zoowel in Nederland als elders voldoenden afzet vinden; steeds is haar magazijn ruim voorzien van de meest in gebruik zijnde werktuigen en toestellen en worden andere, behoudens de gevorderde naauwkeurigheid, met spoed afgeleverd. De producten dezer fabriek werden op de tentoonstelling te Arnhem met de tweede gouden medaille bekroond. Gemiddeld bedraagt het getal harer werklieden 35.

De firma A. van Embden te Amsterdam bleef in hare fabriek van physische instrumenten met goed gevolg werkzaam. Het getal arbeidslieden, aan deze inrigting verbonden, bleef onveranderd. Ook in de fabriek van chronometers van den heer A. Hohwu was dit niet verminderd. Den heer Hohwu werd op de Arnhemsche tentoonstelling eene groote gouden medaille toegekend.

Te Rotterdam was in de fabriek van telegraaftoestellen en instrumenten voor wetenschappelijke studie ruimschoots