UITTREKSEL UIT DE VERDERE TOELICHTINGEN.

Iste Afdeeling. Iste Onderafdeeling.

Art. 14. Onderdeel a is voorts verhoogd met een bedrag van f 2500, ten einde het gebouw der verificatie zoodanige voorzieningen te doen ondergaan, dat aldaar de Barr- en Stroudafstandmeters kunnen worden geverifieerd. Het is noodig, dat deze kostbare instrumenten worden gesteld onder het beheer van den voor de instrumenten aangewezen deskundige. De gemelde voorzieningen bestaan in de vervanging van den houten koepel door een van grooteren diameter.

Art. 16, I, a. De aanvraag strekt tot beëindiging van den bouw van het pantserschip „Heemskerck", welke in 1907 niet geheel voleindigd zal worden; onder de kosten voor het in 1907 in aanbouw te brengen pantserschip uitgetrokken, is begrepen de eerste termijn voor de levering der pantserplaten.

Art. 16, I, b1. Diversen. Onder het aangevraagde bedrag is f 24 000 voor aanschaffing van twee stations voor draadlooze telegraphie, waaromtrent zij verwezen naar de Memorie van Toelichting.

Art. 16, I, c. Pantserdekschepen. De in 1907 aangevangen voorzieningen aan de „Holland" zullen worden beëindigd.

Art. 16, I, d. Op grond van de voortdurende stijging die de prijs der materialen en grondstoffen ondergaat, is het noodig dit onderdeel hooger te ramen, ten einde den aankoop voorden magazijnsvoorraad ongeveer gelijken tred te kunnen doen houden met het verbruik.

Art. 16, I, f. Wil het werkvaartuig „Bij", dat als verhuisvaartuig ten behoeve van overgeplaatste onderofficieren en mindere schepelingen dienst doet, aan zijne bestemming beantwoorden, dan zou het noodig zijn het als motorvaartuig in te richten. De vorm van dat 23-jarige vaartuig maakt het echter geheel ongeschikt om door eene schroef te worden voortbewogen; verbouwing zou zeer kostbaar zijn, wat met het oog op den leeftijd, niet gewettigd voorkomt. Meer aanbevelenswaardig is de bouw van een motorvaartuig van dezelfde laad- en woonruimte als de „Bij", met 6-mijls vaart, waarvan de kosten aan materialen en arbeidsloonen worden geraamd op f 27 500 en waartoe de fondsen in dit onderdeel en art. 22 der begrooting zijn begrepen.