MARINEBEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1908.

Art. 16, II, a. Voor de uitrusting van het in 1907 op stapel te zetten pantserschip worden de gelden voor het tweede gedeelte aangevraagd.

Door 'sRijks werf te Amsterdam zal worden voorzien inde verstrekking van verschillende uitrustingsgoederen voor twee bij particulieren in aanbouw zijnde torpedobooten.

Art. 16. II, d. Ten einde te kunnen voortgaan met de verstrekking van Barr- en Stroud-afstandmeters aan pantser- en pantserdekschepen, wordt de aanschaffing voorgesteld van 6 dier instrumenten, waarvan 4 meer in het bijzonder voor oefening en navigatie-, twee voor artilleristische doeleinden zijn bestemd.

Art. 16. III, b\ Torpedobooten, Bij de raming is gerekend op de gereedmaking van twee torpedobooten, type „Ophir", voor den dienst in Oost-Indië.

Art. 18. Voor artilleriemateriëel voor het in 1907 in aanbouw te brengen pantserschip wordt geraamd f2 133 515.

Art. 19. Voor aanschaffing van het torpedomateriëel voor de vier torpedobooten, type „Ophir", waarvoor de eerste termijn op de begrooting voor 1907 werd toegestaan, wordt per saldo nog aangevraagd f 135 800.

Art. 21 b. Het verbruik over 1906 bedroeg voor de defensieschepen 6597 en voor de schepen voor algemeenen dienst 19 233 tonnen steenkolen; voor werfgebruik 5054 tonnen steenkolen en 9871 H.L. smeekolen.

Op 1 Mei 1907 was in voorraad in de magazijnen 16 584 ton steenkolen.

Art. 26. Torpedomagazijn en magazijnen voor inventarisgoederen te Willemsoord.

Het aantal torpedo's waarvoor in deze directie der marine bergruimte moet verstrekt worden, neemt voortdurend toe, en is voorziening daarin dringend noodzakelijk.

Het steeds in omvang toenemende detail machinekamerbehoeften en electrische benoodigdheden maakt afscheiding gewenscht van het detail kramerijen, waarmede dit thans één geheel uitmaakt, onder beheer van één bewaarder. Voor de voorziening in bergruimte en de inrichting van het magazijn worden de kosten geraamd op /"17 000, welk bedrag op de begrooting is gebracht.

Operatiekamer bij het hospitaal te Willemsoord met centrale verwarming.

De gelegenheid voor operatieve chirurgie beantwoordt niet geheel aan wat daarvan in den tegenwoordigen tijd vereischt wordt. De aanvraag van een bedrag van ƒ 7000 strekt om in die leemte, die in eene betrekkelijk geïsoleerd liggende plaats als Willemsoord, met groot garnizoen, werf, enz., niet mag blijven bestaan, te voorzien.