marinebegrooting voor het dienstjaar 1895.

werden gesteld, werden in conservatie gebracht en die, welke dezen zomer in dienst kwamen, daarvoor gereedgemaakt. De monitor //Panter" onderging eene reparatie aan de schroefassen; op den monitor „Matador" werd een Conz seintoestel opgesteld.

De kanonneerboot „Dog" werd 1 Juli 1893 in dienst gesteld, ter vervanging van de kanonneerboot „Vos" te Vlissingen. Deze laatste is thans toegevoegd aan de opleiding van machinist-leerlingen.

Het riviervaartuig „Mosa" werd den 3den Januari 1894 in dienst gesteld voor den dienst op de bovenrivieren. De koning van het roer, die belangrijk verwrongen was, werd in Mei jl. hersteld.

Aan de torpedobooten werden de noodige voorzieningen verricht, en daarop, voor zoover zij van zoeklichten waren voorzien, ook een seintoestel Conz opgesteld; verder werd op de torpedobooten het koperwerk aangebracht voor de begrenzing van de vrije velden van het snelvuurgeschut.

De korvet „Sommelsdijk" onderging eene algemeene herstelling aan romp, tuig en machines en werd daarna voor indienststelling gereed gemaakt; de schoener „Bonaire" onderging eveneens de noodige voorzieningen en werd 2 October 1893 in dienst gesteld.

Het instructieschip „Nautilus" onderging gedurende den winter de noodige herstellingen, waaronder gedeeltelijke vernieuwing der dekken, daarna werd assistentie verleend bij het gereedmaken voor den zomertocht.

Voor den voorraad werden lichte vaartuigen aangemaakt.

Aan de in dienst en in reserve zijnde schepen hadden de voor het onderhoud noodige werkzaamheden plaats.

De Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Botterdam en de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" zetten den bouw voort van de pantserschepen „Piet Hein" en „Evertsen".

Er werd o. m. gecontracteerd met:

J. B. Dütilh, vertegenwoordiger voor Nederland der Compagnie des Hauts-Fourneaux, Forges et Aciéries de la Marine et des Chemins de fer te St. Chamond, departement van de Loire in Frankrijk, voor de levering van nikkelstalen pantserplaten en bevestigingsbouten met toebehooren compleet, benoodigd voor de in aanbouw zijnde pantserschepen „Kortenaer", „Evertsen" en „Piet Hein";

de Maatschappij „de Maas" te Rotterdam voor uitvoering van werkzaamheden aan de werktuigen en ketels van de „Panter";

de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden voor den bouw van een zolderschuit;

Groeneveld, van der Poll en Co. te Amsterdam, voor de levering van een dynamo met drijfwerktuig, ten behoeve van de electrische verlichting van 's Rijks werf te Amsterdam en voor een stuurtelegraaf voor de „Koningin Wilhelmina der Nederlanden;