EEN WENSCH UIT HET KORPS MARINIERS.

behoorlijk naar het lichaam gemaakt, volkomen aan dit doel beantwoordt.

2e. In de jas moeten de bij den velddienst noodige papieren, zakboekjes, kaarten enz. geborgen kunnen worden.

Hiertoe meen ik, dat in de jas moeten zijn aangebracht bijv. vier zakken, zoo mogelijk gevoerd met waterdichte stof en gesloten met Meppen om het inregenen te beletten; deze zakken niet zooals de twee, die in de marinierstunique aanwezig zijn binnen in, doch buiten op de jas.

Se. Op de jas moet een rangsdistinctief zichtbaar zijn en een onderscheiding om aan te toonen tot welk wapen men behoort.

Op de mouwen komen dus de strepen, op de kraag het anker.

Schouderpassanten worden evenals bij het hoogsluitende jasje der zeeofficieren weggelaten, daar deze bij ons toch niet meer voldoen aan het oorspronkelijke idee .schouderweer" doch alleen dienen tot sieraad en tot bevestiging der halssnoeren, die op deze jas toch niet meer gedragen zouden worden, zijnde dit kleedingstuk alleen bestemd voor scheepsen velddienst.

Volgens bovenstaande eischen zou die jas dus worden als in bijgaande teekening is aangegeven.

Bij gewone diensten wordt onder de

jas gedragen een hemd met staande gestreken boord, waardoor het minder zindelijke der stropdas of van de lakenkraag vervalt; op expeditie of bij velddiensten een gemakkelijke en practische onderkleeding, bijv. flanellen zoogenaamde sporthemden.

Vóór 1 September j.1., den datum waarop de nieuwe uniformen in Indië ■ zouden gedragen kunnen worden, was het op enkele schepen aan den officier der mariniers vergund een eenvoudige tunique te dragen, door de commandanten als practisch erkend, welke vergunning, nu in de nieuwe bepa¬

lingen geen gewijzigde uniform wordt voorgeschreven, natuurlijkerwijze zal worden ingetrokken, zoodat wij dus weder de gewone jas voor alle diensten zullen moeten dragen.

Ik stel mij voor, dat, wanneer aan de commandeerende officieren der schepen, waar officieren der mariniers geplaatst zijn, in deze gelegenheid advies gevraagd werd, zij zeker een oordeel zouden vellen als hierboven werd aangegeven.

Mogen dus deze enkele regelen iets bijdragen tot het invoeren van een gemakkelijke jas, waarvan hierboven de eenvoudigste vorm werd aangegeven, dan zou die invoering naar mijn bescheiden