uit de begrooting van nederlandsch-indie

en Singapore betaalden kolenprijs ongeveer f 20 per ton. En terwijl in het begin van 1894 te Pinang de prijs steeg tot f24 af 25 per ton is, blijkens noot 77 van den Toelichtenden staat op de VlIIste afdeeling van Hoofdstuk II der Indische begrooting voor 1894 op een bedrag van f 32 per ton gerekend voor Engelsche kolen in Atjeh benoodigd. Het cijfer van t 26 is overgenomen uit de Indische begrootingstukken. Dat cijfer moge hoog voorkomen voor Borneokolen, wanneer men het vergelijkt met den prijs voor die kolen genoemd op blz. 54 van het jongste Koloniaal Verslag, maar vermoedelijk zal het aldaar opgegeven bedrag van f 18 nog verhoogd dienen te worden met de kosten van transport. Omtrent dit punt stelt de ondergeteekende zich voor inlichtingen te vragen aan den Gouverneur-Generaal.

Tot dusverre kwam de aanschaffing van kolen ten behoeve van werfgebruik ten laste van onderdeel h van onderafdeeling 23

Onderafdeeling 124. Niettegenstaande het streven om deze uitgaven zooveel mogelijk te beperken, is er in de laatste jaren een aanzienlijk hooger bedrag uitgegeven dan f 100 000, tengevolge van de buitengewoon vele door ziekte veroorzaakte mutatiën onder het personeel der zeemacht. Aangezien de gemiddelde uitkomsten der jaren 1890—1892 p. m. f 75 000 hooger zijn dan de# raming voor 1894, heeft de ondergeteekende geen vrijheid gevonden om ook voor 1895 die raming te behouden. De vraag of voor de verplaatsingen meer van de oorlogsschepen gebruik kan worden gemaakt dan thans geschiedt, moet hij vooralsnog ontkennend beantwoorden, nu nog zulk aanzienlijk deel van de vloot zich in de wateren van Noordelijk Sumatra bevindt.

UITGAVEN IN NEDERLAND.

VIHste Afdeeling.

Onderafdeeling 56, lit. c. De hoogere raming voor lit. c houdt volstrekt geen verband met de lagere ramingen voor litt. ƒ en g. Het ligt echter voor de hand dat bij een beheer van den omvang der marine-magazijnen, waarvan de inventaris uit honderden verschillende artikelen bestaat, de aanvragen voor verschillende jaren belangrijk uiteen kunnen loopen. Daarop kunnen zoovele omstandigheden van invloed zijn, dat nadere toelichting in den regel niet wel mogelijk is. Intusschen wordt, voor zooveel mogelijkj op de Indische aanvragen steeds nauwkeurig toezicht uitgeoefend.

Lit. g. Het uitgetrokken bedrag van / 50 000 werd daarom niet toegelicht, omdat nog behoort te worden uitgemaakt of in het aanstaande jaar een begin zal worden gemaakt met aanbouw van een rivier- dan wel van een zeestoomer ten behoeve van de Indische militaire marine. Eene beslissing op het in Augustus jl. ontvangen voorstel der Indische Regeering tot aanbouw van een vervanger van den rivierstoomer .Onrust" is namelijk aangehouden,