MARIN EBEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1895,

Ofschoon ik de kruisers ook gaarne minstens één stuk zag dragen van zwaarder kaliber dan 15 cM., moet ik toch dankbaar erkennen dat de wapening bestaat uit sneZvuurgeschut, dat ik reeds meermalen heb aanbevolen. Bij rookzwak kruit, zal men den vijand niet uit het oog verliezen, geen oogenblik zullen die kanons dus behoeven te zwijgen en een overstelpend goed gericht vuur zal, naar mijn oordeel, de beste bescherming zijn voor eigen schip en batterij. Daarom kan ik mij dan ook wel neerleggen bij de ontworpen dikte van het pantserdek en dekking van het geschut, die niet dan ten koste van diepgang kunnen verzwaard worden. Ik hoop echter dat men den commandotoren flink zal pantseren, dit zal toch slechts luttel meer wicht geven en in actie huist daar de ziel van het geheele schip.

Ben ik, Mijnheer de Voorzitter, niet in alle deelen ingenomen met het ontwerp der kruisers, ik blijf toch, zooals ik reeds vroeger zeide, dankbaar voor hetgeen de Minister ons aanbiedt. Al zet hij, naar mijn zin, te weinig zeil, wat te licht geschut en al te lichte ketels op die kruisers, hij stuurt daarmede in de goede richting; naar mijn oordeel toch, kunnen deze zeewaardige schepen, met hoog opgesteld snelvuurgeschut, goed logies voor de bemanning en voldoende vaart, goede diensten bewijzen in de kolomen.

Twee jaar geleden zeide ik reeds: „Wij hebben waarlijk dringend behoefte aan dergelijke schepen; ons éérstvolgend streven moet in die richting zijn. Onze kostbare bezittingen zijn al veel te lang zonder serieuse weermiddelen, zelfs tegen Chineesche ot Venezuelaansche kapers."

Het is dan ook hoog tijd om onze oude, verouderde fregatten te vervangen door meer moderne kruisers. Tegen den tijd dat deze schepen in dienst kunnen komen, zullen die fregatten gemiddeld 20 iaar oud, en, na den drukken dienst dien ze deden, onbruikbaar wezen, zonder zéér kostbare reparatiën, die ze waarlijk met meer waard zijn. „, Nu reeds hebben wij gebrek aan dit soort van schepen. Utschoon ik toch met den Minister van gevoelen ben, dat het beter is om het personeel des winters te laten dienen op rammen en monitors, dan het opéén te pakken in wachtschepen, zou ik het verre verkieslijk achten, om het in dien tijd naar gunstiger klimaat te zenden, waar gelegenheid gevonden wordt om ze dan en in zee deugdelijk te oefenen ; maar daarvoor is nu geen enkel schip beschikbaar, -ij

Aan het zoo nuttige, ja noodige varen en oefenen m eskader, kan al sedert lang niet meer gedacht worden. Ik herhaal dat het hoog tijd is om de 3 kruisers aan te bouwen en ik hoop dat men alle krachten zal inspannen, om er spoedig over te kunnen beschikken en om ze in alle opzichten te laten voldoen aan de verwach-

tlng6Moest ik voor de kruisers veel vergen van het geduld der Kamer, over het persooneel kan ik kort zijn. _

Het is nu vrij na compleet en deze Minister houdt, evenals zijn voorganger, flink de hand aan de verschillende oefeningen.