in de eerste kamer der staten-generaal.

in plaats van een officier-machinist aanstellen. Ik twijfel niet, of de geachte spreker zal zich na deze mededeeling wel met mijn plan kunnen vereenigen.

Een tweede punt, waarop de geachte spreker gekomen is, betreft de bewapening van de „Nias".

Ik sta in deze ongeveer op hetzelfde standpunt als daar juist is aangegeven. Toen ik optrad waren de overleggingen over de aanschaffing van dit nieuwe flottielje-vaartuig zoo goed als afgeloopen; er was gerekend op geschut van 12 cM.

Toen later de expeditie naar Lombok vertrokken was en de aandacht meer op marine en leger in Indië gevestigd werd, vroeg men of nu de »Nias" ook niet bewapend moest worden met het ver dragend geschut van 10,5 cM. Ik heb mij daarop door deskundigen daaromtrent doen voorlichten, en het bleek toen dat, wanneer men tot eene andere bewapening van de „Nias" wilde overgaan, het bestek en dus ook het gesloten contract gewijzigd zou moeten worden. En iedereen weet, dat er geen ongelukkiger toestand is voor een contractant, dan wanneer hij een gesloten contract moet wijzigen; dan staat hij met gebonden handen. Indien nu het Staatsbelang het geboden had, zou ik niet tegen de wijziging hebben opgezien; maar mij bleek uit stukken, uit Indië ontvangen, dat de tegenwoordige commandant der zeemacht, de viceadmiraal Kruys, er niet op stond dat de „Nias" met het nieuwe geschut zou bewapend worden.

Op die gronden heb ik gemeend, dat het beter was om althans voor de „Nias" de aangenomen bewapening te handhaven, zonder iets te praejudicieeren ten aanzien van de schepen, die verder voor de Indische militaire marine gebouwd zullen worden. Ik stel mij zelfs voor om, nu ik van bevoegde zijde daartoe eene aansporing gekregen heb, bij den aanbouw van een nieuw schip reeds het volgend jaar de quaestie van het nieuwe geschut nogmaals nauwkeurig to overwegen.

Een derde punt, dat door den vice-admiraal Van Alphen en ook door den heer Schimmelpenninck van der Oye en anderen besproken werd, betreft de versterking van het Indisch leger.

Dit is . . . enz

De begrooting werd aangenomen.

NIEUW UITGEKOMEN BOEKEN,

op maritiem, militair en koloniaal gebied.

5 fr.

Aide Mémoire de 1' Officier de Marine 1895

Croneau (A.) Architecture navale. Construction pratique des navires de guerre. Tome II. Compartimentage. Cuirassement. Pavois et garde-corps. Ouvertures.. 15 fr.