üe in nevelen gehulde expeditie.

(15) Een van de redenen, waarom ik die woorden hier niet mag herhalen, is deze, dat zij voor mijn persoon te vleiend waren.

(16) De hier bedoelde dirigeerende officier van gezondheid heeft omtrent mijne evacuatie van Atjeh naar Java niet gegeven een officiéél advies: maar hij heeft de goedheid gehad van mij ten huize van den Generaal Diemont een bezoek te brengen, ten einde mij in mijn belang, en ook, zooals hij zoo vriendelijk was er bij te voegen, in het belang van 's lands dienst aan te raden, om toch te handelen overeenkomstig het advies van dokter P. J Feltkamp, oudst aanwezend officier van gezondheid der Marine in de wateren van Atjeh. Zonder dien goeden raad, waarvoor ik dokter Stödtke nog dankbaar ben, zoude ik waarschijnlijk, zonder eenig nut voor 's Konings dienst, op mijn post zijn gebleven totdat voor mij het arbeiden geheel onmogelijk was geworden.

Het geneeskundig certificaat, waarop de Generaal Diemont heeft bepaald, dat mijne evacuatie naar Java zoude geschieden voor rekening van den lande, was geteekend door de officieren van gezondheid der le klasse P. J. Feltkamp en C. G. Vigelius.

Laatstgenoemde officier van gezondheid was, (krachtens 's Konings besluit van 10 Augustus 1875, N°. 72), van de Landmacht gedetacheerd bij de Marine en diende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Citadel van Antwerpen."

(17) In de bijdrage van den heer Sol voor het „Generaal van der Heijden Album" kan men onder anderen het nierr.avolgende lezen :

„De Landvoogd treedt met hem" (kolonel van der Heijden) „in gedachtenwisseling over den toestand van het oogenblik en „noodigt hem uit zijne eenvoudige denkbeelden te ontwikkelen, be„ treffende de wijze, waarop de strijd in Atjeh zoo spoedig mogefijk „beëindigd kan worden.

„Bij deze gelegenheid wordt reeds het uitzicht geopend, dat jde Regeering van zijne diensten zal gebruik maken, voor eene , tuchtiging van Samalanga. Zoodra dan ook de Bevelhebber met „verlof naar Java is vertrokken wordt van hem verlangd, dat hij, „optredende als waarnemend Bevelhebber, deze tuchtiging niet «langer dan noodig zal uitstellen, (a)

„Welke moeielijkheden blijken er echter te overwinnen te zijn !

„Alle hoofdofficieren en vooral de Chef van den Staf zien in „de expeditie naar Samalanga eene uiterst gewaagde onderneming, (b)

„De laatste beweert zelfs, dat er in geheel Atjeh geen officier „van hoogeren rang dan luitenant de verantwoordelijkheid voor „dien tocht op zich durft nemen.

„Ook de Commandant van de Zeemacht in Atjeh heeft eene • beslist ongunstige meening omtrent de expeditie, (c)

„En toch is het zoo wenschelijk, dat de hulp en de toewijding „van de Marine, waarop gerekend wordt, niet alleen een gevolg „zijn van plichtsbesef, maar ook door eenig vertrouwen op een „goeden uitslag gesteund worden.