( 37 ;

van zulke klagten uitgesloten waren, die misdaden tegen den staat ten onderwerp hebben. De betrekkingen der vreemden werden ook in het algemeen door verdragen met de landen of staten, tot welke zij behooren, aanmerkelijk gewijzigd; dewijl alsdan de aangeklaagde ook in zijn vaderland kan vervolgd worden, zoo geldt voor hem de athenische habeas corpus acte; hij kon ook zelfs wegens halsmisdaad aangeklaagd, tot op de uitspraak van het vonnis toe, zich aan de hechtenis, door het stellen van borgtogt onttrekken, een regt, hetwelk evenwel ook aan eenige uitzonderingen onderhevig was. Onder de juristische of morele personen, die als eischers en verweerders in het gerigt optreden konden: Qui pouvaient ester en jugement, komen voornamelijk de armeninstellingen, de vereenigingen van lieden, diezamen maaltijd houden, en dergelijke merkwaardig, heden, welker ii rigting door meier en plattner op eene allezins grondige wijze ontvouwen wordt. De vorm der dagvaarding, in jus vocatio, naar het Attische regt was reeds voorheen genoegzaam bekend, en is door de onderscheiden schrijvers tamelijk overeenstemmend behandeld geworden. Hetzelfde geldt ook van het aanbrengen der klagte, en de geheele litiscontestatie.

De onmiddellijke of natuurlijke onkunstmatige bewijsmiddelen (xrezvot jr/<jT«0, welke gedurende de instructie van het proces plagten aangeschaft te worden, vindt men dus verdeeld: of de gereedmaking eener prokksis, dat is eener vermaning aan de wederpartij gedaan om iets te doen, of te gedoogtn, dat iets geschiede, waardoor het proces beslist moet worden, noodig zij of te niet. Hierbij wordt gehandeld over geregteüjke verhooren, de intcrro-