„soon, maar wanneer bij hekelt, dan is er nie„ mand bepaaldelijk beoogd."

Het is ons niet mogelijk, om in het kort bestek, binnen hetwelk wij beperkt zijn, eene beschrijving van dit geheeïe werk te geven, en het ontwerp, den gang der gebeurtenissen, de toestanden der handelende personen , en de geheele ontknooping voor onze lezeren te ontwikkelen; ook moet men dit alles in het boek zelf zoeken; maar dit kunnen wij zeggen : dat de geheele inhoud ten hoogste belangwekkend is , vooral door de invlechting van bijzonderheden, die tot de:geschiedenis dei tijden, welke gedurende de grootste omwentelirsgs - epoque verloopen zijn, door de teekening der personen en karakters, en den voortreffrlijken geest en strekking, die in deze Nederlandsche familie - geschiedenis onafgebroken heerschen. Het gronddenkbeeld is en blijft ook hier vooringenomenheid en vooroordeel. Deze twee zielskwalen zijn onder het kleed van een romantisch verhaal krachtig gekenschetst, en door de schadelijke gevolgen derzelve , die zeer nadrukkelijk aangewezen worlen, wordt daartegen ernstig gewaarschouwd. Er is zoo veel psychologische of zielkundige waarheid in dit boek, dat, wie hetzelve niet slechts om een gedeelte tijds te verdrijven, dat men anders toch verbeuzelen zoude (pour tuer le temps, zoo als de Franschen eigenaardig zeggen) maar met bet oogmerk lezen, om zich, zoo als fenelon wilde, op eene aangename wijze leering en onderrigt te verschaffen (pour s'instruire en s'amusant) gewis uit dit, hetzij dan geheel verdichte of slechts omkleede gescliiedveihaal, de leerrijkste