• J

ken af te maken, en ten einde au courant te blijven , de dingen maar zoo goed, of zoo kwaad als de tijdsgelegenheid toelaat, op te ruimen, dan wel om door een moeizaam en opmerkzaam lezen der processtukken zich met den grond der zaak, en alle bijkomende omstandigheden bekend te maken ? Heeft men niet voorbeelden genoeg, dat bij gewigtlge processen , waarin de acten zich als opeenstapelden, waarin de grondigste stellingen naast de ongegrondste, en waarheid en onwaarheid naast elkander, of door elkander vermengd stonden, de massa der schrifturen zelve elk klaar inzigt verhinderde, en den geest des onderzoeks onder den papierberg als 't ware verstikte.

Hetzij het geding mondeling, hetzij dat hetzelve schriftelijk gevoerd worde, altijd moet de regter hooren en wederhooren. Ht audire et alteram partem is het onafscheidbaar kenmerk des regterarobts. Zoo lang de regter beide partijen niet gehoord heeft, kan hij geene meening vatten. Hij wordt geslingerd, en zijn besluit is ten laatste het uitwerksel van den oogenblik, hij moge hetzelve uit aktenstukken, of uit mondelinge verhooren en voordragten geput hebben ; en wie zoude wel kunnen tegenspreken, dat zoodanig besluit veel beter na de mondelinge verhandeling, en het werkelijk verhooren der partijen, die kort op elkander volgen, dan uit actenftukken te ontkenen zijl

Voor de instelling van den Jury heeft zich de immediate kommissie van justitie in een bijzonder goedachten volledig verklaard.

Bij den wensch, Cat de strijdige of contentieuse regtsoefening afgescheiden moge blijven van de vrij-