C 148 )

waren dezelve ook al voorlang in Frankrijk afgeschaft geweest, niet te min de Rijnlanders nog even zoo algemeen als heden, daarvan de instandhouding zouden gewenscht en begeerd hebben.

De Pruissische Rijngewesten stonden gedurende twintig jaren onder Fransche heerschappij, en gedurende een nog langer tijdvak werden aldaar de Fransche wetten in toepassing gebragt. Maar niemand zal met waarheid kunnen beweren, dat de inwoners daardoor gefranciseerd zijn geworden. Kunne Duitsche denkwijze werd beproefd en bewezen, toen het land aan het Duitsche vaderland terug gegeven werd , en zij geven daarvan nog dagelijks nieuwe blijken. De regterlijke organisatie vormt op zichzelve nooit eene andere verbindter.is, dan die, welke in haar wezen en eigenschappen opgesloten ligt, en zij kan cok geene andere dan gelijksoortige verbindtenis opheffen of losmaken ; de eerste gevolgen doen zich in de commerciële betrekkingen zien. Het voorbarig opdringen van het Fransche wetboek aan de Duitsche departementen bragt geenszins eenen sterkeren band, maar haat , afkeer en grootere afzondering te weeg. Maar het schijnt, dat voor velen alle lessen der ondervinding verloren zijn gegaan.

De inwoners der Rijn-provinciën, wenschen geenszins het bijbehouden der Fransche wetgeving zonder alle uitzondering; want het is merkbaar geworden, hoe menige verbeteringen en verminderingen daarbij kunnen ingevoerd worden. Maarzij verlangen slechts, dat de wezenlijke grondbeginselen en instellingen, die in de genoemde wetgeving waarlijk voorhanden zijn, er» die in eiken sraat bestaan kunnen, ea