C *0i )

vorming van dit zoo gewigtig deel der maatschap, pelijke organisatie.

De behoefte aan eene hervorming van dien aard, kon niet ontsnappen asn het scherpziend oog "Van den beroemden man, die in den loop van een lang leven, besteed tot overweging en werkdadigheid, genoegzaam alle takken, ook de ongelijksoortigste der wetgeving heeft- omvat. Zijn hervormende geest had zich met kracht verzet tegen de misbruiken, welke hij meende waargenomen te hebben in de regt» banken van Engeland. Wat zoude fdit vraagt te dezer gelegenheid, de beroemde Gencefsche hoogleeraar rossi), de diepdenkende bentham wel gezegd hebben, indien hij van nabij geribn had , de criminele regtspleging, in verre het meerderdeel der staten van het vaste land-

jERtMiAS bentham bragt, bij zijne werkzaamheden, betrekkelijk de criminele regtspleging, cie scherpzinnigheid en die wijsgeerige kloekheid van geest, die het onderscheidend kenmerk zijner uitgegeven werken uitmaken. Maar ztine handschriften over deze stof, gelijk ook de handschriften, diè gediend hebben om te vervaardigen, de Verhandelingen van burgerlijke en lijfstraffelijke wetgeving, de Theorie der strafwetten, de Tactique der wetgevende vergader ig en zoo voors', zouicn misschien nimmermeer het daglicht gezien hebben, zouden nooit eenen regelmatigen vorm bekomen hebben , zonder den ijver en de hulp van den heer dumont, lid van het Conscil représentatif van Geneve, aan wien men ook r.og verscheiden andere vooribren-selen van den vindingrfiken ge-st vsn j, bentham versdmiiigi is, en wél inzonderheid de belangrijke