LOSSE GREPEN.

hun kortelings aangeboden in den vorm van eene nieuwe editie deiBepalingen betreffende de artillerie van de Kon. Ned. Marine.

Wie zich den tijd herinnert van het vroegere IV8 deel, bovendien een doolhof van aanvullingen en veranderingen, de enorme verbetering daarna aangebracht bij de eerste uitgave der Artilleriebepalingen, en den schat van tijd en moeite, een ieder beurtelings, besteed aan de noodigo herziening, verandering, aanvulling zoolang die editie gold en een later verschenen editie tot den huidigen dag bleef gelden, wie zich ook maar eenigszins de moeielijkheden bewust is, door eigen ondervinding of die van anderen, van classificeering, reglementeering enz., moet bij deze vernieuwde uitgave 1896 met hare belangrijke completeeringen, die sinds de laatste 8 jaren noodig bleken, en met hare gemakkelijke en doeltreffende wijze waarop bijkomende verandering wordt overzien, niet alleen dankbaar gestemd zijn, zooals ik hierboven veronderstelde, doch ook bewonderend en respectvol voor eene verzameling gegevens en voorschriften, die aan het volmaakte grenzen binnen haar gebied, alles geven wat onze artillerie betreft, ons hierin nimmer in den steek laten, op alles antwoord geven, zich nergens tegenspreken.

Het is hier de taak en de plaats niet na te gaan door wie(n), waardoor en hoe zoo'n indeeling ingesteld en zulk een hooge trap van volmaaktheid bereikt werd, alleen wilde ik een oogenblik de aandacht vestigen op een vergelijking tusschen de verzameling voorschriften, vervat in (in diplomatischen geest gesproken) deze «witte boeken" en die saamgevoegd in de „blauwe boeken", onze Verordeningen voor de Kon. Ned. Zeemacht; — en reeds dadelijk zullen we eenstemmig erkennen, dat in nagenoeg alle opzichten, de laatsten aanzienlijk onderdoen voor de eersten.

Wordt aan nauwkeurigheid, juistheid en geldigheid tot op datum, minder waarde gehecht? immers neen, bewijzen de tallooze aanvullingen, bij sommige hoofdstukken tot in de 30 bedragende. Mag de groote moeilijkheid van verordeningen te geven en te wijzigen, waar ze betreffen alles te verzamelen wat de Zeemacht aangaat, reden zijn, dat aan hoofdvoorwaarden: juistheid, duidelijkheid en noodzakelijkheid, onvolledig wordt voldaan ?

Waar de groote veranderingen en verbeteringen in de artilleriebepalingen destijds zijn tot stand gekomen, door welk initiatief ook, moet het ook mogelijk zijn de groote en noodige verbeteringen aan te brengen in den inhoud en de inrichting onzer recueils, ook waar die taak zoo veel meer omvattend is. Dit kan niet geschieden in eens, door één hoofd, wél door een permanente commissie, steeds voorgelicht en bijgestaan door periodieke bijdragen van commandeerende officieren, dezen weer waar het onderdeelen van takken van dienst betreft, door hunne ondergeschikte officieren.

Ik hoor mompelen, nog meer periodieken! bij de reeds vele wekelijksche, maandelijksche, kwartaals, half jaarlijksche of jaarlijksche — welnu hierop is gelukkig al iets «bezuinigd'', en juist geeft de voortdurende herziening der voorschriften aanleiding hierop nog meer in te kunnen krimpen als het minder noodzakelijke er van wordt aangetoond; doch dit lijkt me de eenige manier om