huwelijken bij de zeemacht.

•221

peil en liet prestige van de onderofficieren in het algemeen, wat weder gunstig zoude zijn voor de discipline. Alleen zoude een overgangsbepaling natuurlijk noodzakelijk zijn.

Een celibatair.

HET KLEIN KALIBER GEWEER IN DEN OORLOG.

Langzamerhand duiken meer en meer berichten op, die twijfel doen ontstaan of het klein kaliber geweer wel in alle opzichten de meerdere is van geweren, die wel is waar minder gestrekte banen hebben, minder snel en minder juist schieten, doch waarvan de uitwerking van dien aard is, dat een raakschot ook zonder twijfel den vijand op hetzelfde oogenblik buiten gevecht stelt en geruimen tijd buiten gevecht houdt.

De ondervinding, tot dusver opgedaan met het klein kaliber geweer, wijst er op, dat althans niet altijd met het nieuwe geweer een dergelijk resultaat bereikt wordt.

Zoo werd door de militaire attachés der Vereenigde Staten aan het Departement van Oorlog medegedeeld, dat in den Egyptischen oorlog de klein kaliber geweerkogels met stalen mantel niet in staat waren de gewonden tot staan te brengen. Dit wordt toegeschreven aan de groote snelheid, waarmede dit projectiel het lichaam doorboort; door het gering tijdsverloop is de verwonding niet zwaar genoeg om den man te doen vallen.

Van bevoegde zijden in 't leger en de marine wordt beweerd dat èn het geweer klein kaliber juist aangenomen voor de marine èn het Krag- JöRG-ensen-geweer, respect, van 61/.! en 7.6 mM., buiten staat zullen zijn de gewonden direct buiten gevecht te stellen, tenzij de vitale deelen getroffen worden.

Onder leiding van den brigade-generaal Flagler, die eveneens naar deze meening overhelde, werden in dit opzicht proeven genomen om te geraken tot een kogel, die den vijand bij het treffen direct buiten gevecht stelt. Hiertoe werd van den mantel de punt afgevijld, zoodat- de looden kern bloot kwam. Bij treffen bleek nu de kogel uit te spreiden, zoodat veel erger wonden werden veroorzaakt, maar hiertegenover stond het nadeel dat, terwijl de tegenwoordige kogel op 1000 yards nog 3 man kan doorboren, na de verandering dit vermogen veel geringer is. De generaal Flagler zet de proeven voort om te trachten in dit laatste euvel te voorzien.

Ook tijdens den opstand der Matabelen bleek, dat het LeeMETPORD-geweer (7.7 mM.) minder uitwerking had dan het Martinihenry-geweer (11 mM.), daar het eerste buiten staat was de gewonde Matabelen bij een stormaanval tot staan te brengen. Op grooter afstand heeft het geweer weliswaar meer trefkans, doch de grens waarbij het doel moeilijk zichtbaar wordt, is hierbij te gauw bereikt om dit een overwegend voordeel te doen zijn.