UIT UB PERS.

zeewaardigheid afleggen. Maar al willen wij daaraan niet twijfelen, wij meenen, dat het aan nog minder twijfel onderhevig is, dat eene verdeeling van onze vechtschepen in twee soorten, de eene met kleineren werkingskring en meer weerstandsvermogen, de andere met eene omgekeerde verhouding, doch in elk geval toch vechtschip, beter zou zijn dan het bezit van eene homogene vloot van ongepantserde kruisers, wier voorname eigenschappen slechts snelheid en groote kolenberging zijn. Men vergete overigens niet, dat het zenden van vechtschepen naar West-Indië of andere streken buiten Oost-Indië geen hoofdzaak is. Waar wij onze vechtschepen het meest noodig zullen hebben, bestaat geen behoefte aan een zeer grooten werkingskring; het is dus verkeerd, andere meer noodige eigenschappen hieraan te willen opofferen. Wanneer enkele dier schepen, door eene gewijzigde verhouding van eigenschappen, in staat zijn om voor voorkomende verre missiën te worden aangewezen, zooals nu reeds met de „Koningin Wilhelmina" het geval is, dan is in deze eventualiteit op voldoende wijze voorzien.

In deze paragraaf is verder nog sprake van vaartuigen voor het toezicht op de visscherij. Wij betreuren het voornemen om de daarvoor bestaande te vervangen door dergelijke als de Indische flotille-vaartuigen, die geene oorlogswaarde bezitten.

Men zal hierdoor eene gelegenheid laten voorbijgaan om de zeemacht te voorzien van een paar der kleine oorlogsvaartuigen, waaraan zij, evenals alle andere, behoefte heeft, en in plaats daarvan geld uitgeven voor materieel, waarvan de verdediging geen nut trekt.

IV

Zoo zijn wij genaderd tot het bespreken van de vloot voor de eigenlijke landsverdediging. Wij zijn altijd van meening geweest, dat dit onderwerp weinig geschikt is voor openbare bespreking. In de memorie van toelichting wordt het, hoewel blijkbaar na gezette overweging, toch in eenigszins algemeene termen behandeld, hetgeen getuigt van het overleg en de vaardigheid, waarmede dit stuk is opgesteld. Om den aard van het onderwerp is het zeer te waardeeren, dat détails vermeden zijn; maar daar het evenwel, bij het bepalen van schepentypen voor verschillende diensten, juist op détails aankomt, kan de openbare behandeling niet anders dan onvolledig zijn. In overeenstemming met hetgeen wij in den aanvang onzer beschouwingen zeiden, meenen wij dan ook, dat het beter ware, wanneer in de m. v. t. nog veel minder werd gezegd en de Minister zich kon bepalen tot de mededeeling, dat, naar aanleiding van het advies van den Raad van Marine, in verband met het vastgestelde verdedigingsstelsel, de

kimkielen was opgedaan. Reeds bij de «Koningin Wilhelmina", 3 jaar vóór de «Kortenaer", werd er bij de samenstelling der huid gerekend op de mogelijkheid, dat het wenschelijk zou blijken kimkielen aan te brengen. De goéde eigenschappen van des heeren Beeloo's schip maakten echter, dat van deze voorzorg nog geen gebruik werd gemaakt.