MARINEBEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1897.

hooge zee, geschat op eene golflengte van 40 M. en eene hooffte van 6 tot 8 M.

Deze storm — volgens den commandant van de „Evertsen" met wind en zee veel heviger dan de schepen bij vorige gelegenheden in de Middellandsche zee, Atlantischen oceaan en Noordzee hadden ondervonden — werd goed doorstaan. Het voorschip nam veel water over, doch dit liep zeer spoedig weder weg. Achter de waterkeering kwam slechts weinig water eh ook dit werd door de vergroote spuigaten spoedig geloosd. De grootste helling tijdens dezen storm met hooge en verwarde zee, bedroeg op de „Piet Hein" niet meer dan 15°.

Op 15 December werden, ter hoogte van Lizard, opnieuw slingerproeven genomen, waarvan de uitkomsten waren als volgt:

1°. bij 12-mijls vaart, met zee en deining, golven geschat op 20 a 30 M. lengte en 4 M. hoogte (ook op ongeveer 40 M. lengte en

3 M. hoogte), de zee dwars inkomende, de deining achterlijker dan dwars, windkracht 6, ongeveer dwars:

„Evertsen" „Piet Hein" gemiddelde geheele slingering: 13°.5 9° maximum id. id. 34° 20°. 5

2°. bij 8- a 9-mijls vaart, golven geschat op 30 M. lengte en

4 M. hoogte (ook op ongeveer 40 M. lengte en 3 M. hoogte), de zee vóór inkomend, de deining dwars, windkracht 6, voorliiker dan dwars:

„Evertsen" „Piet Hein" gemiddelde geheele slingering : J) 16°.5 7° maximum id. id. 37° 14°.5

3°. bij 5-mijls vaart, golven geschat op 20 a 30 M. leno-te en 3 M. hoogte (ook op 40 M. lengte), de zee achterlijker dan "dwars inkomend, de deining van achteren, windkracht 4 a 6 nagenoe»achterin: 0 °

„Evertsen" „Piet Hein" gemiddelde geheele slingering: 15°.l 8° maximum id. id. 30° 16°

_ Deze slingeringen werden waargenomen door meting op den horizont. Gelijktijdige aflezingen van de hellingshoeken, aangegeven door de bij vorige gelegenheden gebezigde clinometers, bewezen, zooals reeds vroeger door den ondergeteekende werd verondersteld, dat deze instrumenten geheel onbetrouwbare aanwijzingen geven! Soms gaven zij een verschil in meer van 85 procent.

Daar de commandanten van oordeel waren dat het doel van den tocht was bereikt, keerde de „Evertsen" naar het Nieuwediep terug en vervolgde de „Piet Hein", na te Falmouth kolen te hebben

1) Met geheele slingeringen is bedoeld de som van de opvolgende hellingen over S B. en B.B. Zij zijn dus ongeveer liet dubbele van de Helling over een boord.