HET SPORTBLAD.

En dan is er nog een Oost-West wedstrijd te spelen, waarvoor op het oogenblik nog geen datum is vastgesteld.

Hoe meer oefenwedstrijden hoa beter en we achten het verkeerd om hiermede te wachten, zooala voor den wedstrijd tegen Engeland, tot eenige weken voor den wedstrijd zelf.

Wanneer de daarvoor benoemde commissie eens het een en ander van haar plannen in de groote pers wil mededeelen, wordt reeds nu de publieke belangstelling opgewekt en zal spoedig de ongunstige indruk van Darlington vergeten zijn.

Wat de samenstelling van het elftal betreft zouden we in overweging willen geven, niet te vlug tot definitieve samenstelling over te gaan. Wanneer zoo iets gebeurt op den laatsten Zondag voor den wedstrijd, lijkt ons d t vroeg genoeg. Doet men het vroeger, zooals b.v. bij den Engelschen wedstrijd — we geven gaarne toe dat het voor zoo'o eenigen tijd in beslag nemend uitstapje niet later kon — dan komt men vaak voor lastige kwesties te staan. Had men het elftal voor Engeland b.v. eerst na den wedstrijd op Sparta's terrein definitief samengesteld waarschijnlijk had het er dan wel iets anders uitgezien.

Waardeering van Scheidsrechters.

Het geval te Bussum is druk besproken en overal wordt dergelijk optreden tegen den scheidsrechter terecht afgekeurd. In sportbladen is er op gewezen, dat dergelijke bejegening van scheidsrechters er noodzakelijk toe moet leiden, dat steeds minder personen zich beschikbaar zullen stellen voor de functie van scheidsrechter, wat van groot nadeel zal zijn voor onze sport bij het groeiend aantal wedstrijden. Immers. .. een voetbalwedstrijd zonder scheidsrechter is bij de ingewikkeldheid van het spel een totale onmogelijkheid.

Een commissie onderzoekt de zaak en straf zal voorzeker niet uitblijven. Op welke wijze gestraft zal worden? Laten we hopen, dat niet dezelfde straf als indertijd tengevolge van den bekerwedstrijd A.V.V,—Ajax is gegeven, zal worden opgelegd. Schorsing van goede spelers dupeert de geheele vereeniging, dupeert de clubs, die hun wedstrijden tegen A.W. buiten de eventueele sch^singsperiodo zien vastgesteld, gelijkerwijze ze bevoordeelt de clubs, wier wedstrpen tegen A.W. in de schoreingsperiode zouden vallen.

Maar als er gestraft is en dus zoo getoond is, dat het bestuur van den N.V.B. den scheidsrechter beschermd tegen een onheusche bejegening door spelers of publiek, dan zal dó animo om vopr den N.V.B. te scheidsrechteren wel weer toenemen ¥

Ik waag het te betwijfelen. Want het gebrek aan scheidsrechters openbaarde zich reeds vóór de Bussumeche quaestie. Reeds daarvóór kon men lezen, dat de scheidsrechterscommissie overging tot den maatregel, waartegen ze zich het vorige jaar met hand en tand verzette, waarvoor ze zelfs gesneuveld is (het bleek gelukkig maar een sneuvelen als hg manoeuvres te zijn;

het bondsbestuur kon tenminste de gesneuvelde heeren wier stuk voor stuk opnieuw in de commissie benoemen, waarmede païs en vree waren hersteld). Die maatregel was het oproepen van oud-voetballers en oudere personen, die genoeg voetbalervaring bezitten, en zich beschikbaar te stellen voor de functie van candidaat-scheidsrec'iter.

De lijst van scheidsrechters zag er wel lang uit. Maar ... er sta.n verscheidene spelers op, die natuurlijk slechts zelden als scheidsrechter kunnen fungeeron ; er staan ook verscheidene ru.men van scheidsrechters op, die klaarblijkelijk bedanken, als ze voor een wedstrijd eener lagere klasse, dan waarin ze gewoon zijn te scheidsrechteren, worden aangewezen, (men vergelijke maar eens het wedstrijdprogiamma met het lijstje der uitslagen). En zoo was er een tekort aan scheidsrechters.

Tengevolge van minder aungename bejegening van den scheidsrechter door spelers en publiek? Dat zal natuurlijk wel een der oorzaken wezen. Maar m. i. niet de eenige. En wanneer ik dan mijn eigen ervaring uit den korten tijd, dat de door mijn toedoen gesneuvelde, maar na den manoeuvre-dood weer bijgemaakte commisie, mij toestond voor den N.V.B. te scheidsrechteren, raadpleeg, wanneer ik zoo eens naga, wat ik hoor van scheidsrechters, opmerkingen als: „a!s je maar van de vrindjes bent", als je maar dion mijnheer genoeg erkent" — opmerkingen, die, mogen ze ook al niet op waarheid gebaseerd zijn, toch typeeren een geest van ontevredenheid, Jan acht ik me gerechtigd le zeggen: zelfs tiet de voornaamste oorzaak.

En als wèl de voornaamste oorzaak meen ik te mogen noemen : de geringe waardeering van den scheidsrechter door het Bestuur van den N. V.B., de onheusche bejegening van scheidsrechters door (of misschien alleen namens) het Bestuur van den B.Y.B.

Er is voor mij iets onaangenaams aan, om hieromtrent verder te schrijven. Zoo licht zal men geneigd zijn te denken aan gevoeligheid over het feit, dat de scheidsrechterscommissie öf naar ik mag aannemer), e'e'n lid dier commissie, dat mij nog al eens in mijn scheidsrechteren voor den N.V.B. en in de adspirantencompetitie heeft gadegeslagen, mij tot schrapping als candidaat-scheidsrechter heeft voorgedragen.

Maar voor gevoeligheid nu nog, 5 maanden na de uitwerping (en de voetballers van dtn A.V.B. zullen dit moeten toestemmen) is geen redem Immers, moest ik verleden jaar bij den N.V.B. aankloppen, omdat de A.V.B. een examen had ingesteld, waartegen ik principieel bezwaar had, thans heeft de A.V.B. mij in de gelegenheid gesteld den passieven rol van toeschouwer te verlaten en den meer actieven rol van scheidsrechter te vervullen, zoodat ik den N.V.B,, zoolang de A.V.B. blijft bestaan, in dezen zal kunnen ontberen. En bovendien, waar het lid der scheidsrechterscommissie, dat mij zoo getrouw controleerde, èn op de Alg. Verg. van den N.V.B., waar hij als afgevaardigde van een plaatselijken bond stemde tegen een voorstel van zijn eigen bond èn in een stukje van zijn hand in een der sportbladen, waarin hy naar aanleiding van eenige on-dits fluksjes een der vereenigiDgen van den plaat-