HET SPORTBLAD.

te bieden.

Een maatregel van egoïsme derhalve, echter van egoïsme dat beslist de belangen van het spel zou helpen bevorderen. Elke bond op zich zelf beteekent weinig, maar zoodra die bond door alle buitenlandeche bonden gesteund wordt, is hij groot en machtig.

Een bewijs?

Stel dat de tegenwoordige eerste klas clubs eens ontevreden waren niet den gang van zaken, en dat ze zich zouden afscheiden van den N.V.B. en een onderlingen bond gingen vormen.

Behoeven we nog te zeggen van welk groot nadeel een dergelijke splitsing voor den N.V.B. en daardoor voor het Nederlandsche voetbal in het algemeen, zou zijn, wiens financiën b.v. voor een niet gering deel op de bijdiagea der eerste klassers gebaseerd zijn ?

Maar zou ten dergelijke organisatie onder de tegenwoordige voetbaltoestanden, waarbij internationale wedstrijden een hoofdschotel van ons voetbalmenu vormen, niet vrij spoedig ten doode zijn opgeschreven ?

Immers ze zouden — we laten de A.F.A.. er even buiten — aangewezen zijn alleen tegen elkander te spelen en - nooit zouden ze hun krachten tegen een buitenlandsch team kunnen meten of hun vacantie aan een genoeglijke buitenltndsche toer kunnen besteden.

Hebben we de onmogelijkheid van dergelijk voor het algemeen voetbalbelang beslist nadeelige kwesties niet te dar ken aan den machtigen band waarmede de F.I.F.A. haar leden vereenigt?

En dat dergelijke afncheidingen werkelijk voor zouden kunnen komen indien de Federatie niet met 'n vernietigenden boycot dreigde, is Zrker. Steekt men zelf op dit oogenblik in het Noorden de hoofden niet reeds bijeen en wordt ook elders in den lande niet over afscheiding gefluisterd?

Nederland is toegetreden tot den Intern. Federatie en heeft als zoodanig zijn medeleden te steunen.

Thans vraagt een dier leden dien steun en we hebben dien te geven zonder ons in de inwendige aangelegenheden van dien bond te mengen, een inmenging die Ook de N.V.B. in zijn huishoudelijke toestanden niet zou kunnen toestaan.

We hebben ons slechts de vraag te stellen : „Wie is door ons erkend als vertegenwoordiger van het Engelsche voetbal ?" Dat is de F.A. en tegenover dien bond zijn wij moreel verplicht loyaal te blijven.

*

De Sportkroniek-enquête. De Sportkroniek heeft een circulaire rond gestuurd en daarin de volgende vrager gesteld.

1. Is bet wecscbelijk dat de „Ei glieh Amateur Football A-sociation" worde erkend als eene zelfstandige organisatie naast de Football Association Limited ?

2. Moet de N.V.B. op het voorbeeU van de US.F.SA. zijn lidmaatschap van de F I F A. afhankelijk stellen van de toelating in dat lichaam van de E.AF.A.

Oj s antwoord op vraag I is het volgende : We achten het van zeer groot belang dat zoowel het amateurs als het beroepsvoetbal door

eenzelfde lichaam wordt beheerd. Men zal hierdoor ook het beroepsvoetbal sport kunnen laten blijven, terwijl wanneer de professionals aan zich zelf overgelaten worden het geheel spoedig in een geldmakerij zou ontaarden waarvan de werkelijke voetbalsport de zeer nadeelige gevolgen bou ondervinden.

Dacht men b.v. dat een bond van beroepsvoetballers, indien een scheidsrechter door het publiek wordt lastig gevallen, zulke strenge straffen zou opleggen als thans het geval is. Zou een beroepsvoetballersbond een club b.v. gebieden haar terrein eenigen tijd te sluiten tot straf voor een of ander vergrijp? I umers neen, zoo'n bood zou hierdoor, zooals men dit zegt, z'n eigen glazen ingooien.

Alleen door een mach'ige organisatie zooals thans in Engeland is, vermag men het professionalisme binnen de perken te houden, en voorkomt men dat ons spel door het professionalisme benadeeld wordt. Dat beide soorten voetbal op die manier kunnen bloeien is in Engeland bewezen.

Dit bovenstaande in overweging nemende achten wij een specialen amateursbond verkeerd en zouden dan ook de afzonderlijke erkenning van een Engelschen amateursbond, welke het kennelijk doel heeft een splitsing tus^chen amateurisme en professionalisme tot stand te brengen met klem moeten ontraden. Ons antwoord op vraag I is daarom beslist ontkennend, zoodat hierdoor vanzelf vraag II voor ons vervalt.

Voor ditmaal genoeg. Een volgende maal het een en ander over de houding der Fransche voetballers en over enkele onjuistheden in het Sportkroniek artikel

Mogen we er echter thans reeds op wijzen dat, wat de Sportkronitk over den heer Lieftiuck zegt, volkomen onjuist is.

De heer Li ftinck is nooit officieel vertegenwoordiger van den N.V.B. gewees», kwam slechts in Darlington uit zuivere belangstelling voor onze verrichtingen en heeft speciaal in de bedoelde speech gezegd dat hij alleen voor zich zelf sprak, wat trouwens door den heer Hirschman onmiddellijk werd herhaald.

V Om den Coupe van den Abeele.

Zondag z*l het Nederlandsche Elftal voor de éde maal den Moerd k overtrekken om te j trachten den Coupe van den Abeele, verleden ■ jaar door ons gewonnen, in ons bezit te houden. ; Men kent de geschiedenis van di ze wedstrijden, j Voor het eerst in 1901 trok Celeritas naar | Antwerpen om daar met 8—0 geslagen te wor- j den. Toen trok in de 3 volgende jtreo van Hasselt met een elftal er op uit echter steeds ■ zonder succ-s, want achtereer volgens werd vet" loren met 1—0. 2—1 en 6—4.

Eer"t in 1905 nam de N V B. zelf de taak op zich een elftal samen te stellen en men zal zich herinneren hoe toen door het schitterend spel van de Neve en Lutj^ns na een verlenging met 4—1 gewonnen werd.

Het volgend jtar werden we duchtig geklopt» met 5—0 bl«ien de Belgen in de meerderheid, maar in 1907 namen we weer wraak door een 8—1 overwinning, eveneens na extra tijd.

Vanaf 1905 dus, het tijdstip waarop voor he*