HET SPORTBLAD.

En als men de ouders, voogden en opvoeders maar eenmaal geregeld op de terreinen heeft, zal op den duur het verzet, dat nu en dan nog van die zijde te wachten is, wel verkeeren in steun, die o.a. gegeven zal worden in den vorm van verlof tot spelen aan kinderen, pupillen en leerlingen.

Goede wedstrijden, onder kundige leiding doen meer dan twintig propaganda-commissiën vermogen.

Ten slotte is De Sport ook bang voor de schending van onze liefhebberij-sport. Het gevolg is — schrijft het blad — dat de afstand tusschen amateurs- en beroepssport kleiner wordt.

Waarom ?

Omdat m6n een „voetbalwerkman" in dienst neemt ?

Of wel omdat de spelkwaliteit van onze liefhebberij-voetballers in de toekomst die van de Eagelsche beroepslui nabij komt?

Wij zijn er gelukkig Van overtuigd, dat, ook al staat het spelpeil van liefhebbers en beroepsmenschen gelijk, er nog tal van andere en meer scheidende verschillen zijn, die den waarborg geven, dat beroepsspel voorloopig nog verre blijft.

De Sport bestudeere de toestanden in de Engelsche sportwereld eens goed; zij kijke eens hoe ernstig de ploegen van Oxford en Cambridge oefenen, hoe nauwkeurig de studenten leven volgens de wetten, die hun oefenmeester voorschrijft. En meent De Sport nu ook, dat vandaag of morgen de jongelui uit genoemde universiteiten tot de beroepssport overgaan ? Iedereen, die ten deze ingewijd is, zal dit onmogelijk achten,

Waar De Sport aan het slot van haar artikel dreigt met een campagne tegen de Chadwickperiode, waar zrj dus een actie schijnt te beginnen, daar zal zeker een tegen-actie niet uitblijven van hen, die het voorstol Hirschman en het besluit van het bondsbestuur toejuichen en er niet anders in zien dan een goed streven, dat het algemeen voetbalbelang beoogt."

Uit het land van sneeuw ijs.

Sinds mijn eerste pogen om een Canadeesch spel te beschrijven heb ik niets meer van mij laten hooren, om de eenvoudige redeD, dat ik geen kans zag om de winter sport hier getrouw weer te geven. Menschen die een weekje op op een vloertje ijs schaatsen rijden kunnen zich niet voorstellen, wat het zeggen wil eind November je schaatsen aan te binden op een rivier meer dan een mijl breed om ze eerst begin April in een hoek te gooien, zoo iets laat zich niet aan je verbeelding opdringen, dat moet je ondervonden hebben. Een Hollander kan zich niet voorstellen dat 15 November het gras «onder de sneeuw verdwijnt om half April weer voor den dag te komen gedurenden welken tijd de sneeuwlaag een dikte van 3 M. bereikt en heggen, hekken en laag struikgewas, niet meer tot deze wereld behooren. Ik zie geen kans een beschrijving van een Hockey match te geven met het kwik 20° onder het vriespunt van Fahrenheit, en zoo vond ik het beter mijn pon schoon te maken en weg te bergen. Doch ik kreeg verleden week weer eens een

paar Hollandsche Sportbladen in handen en vond in een daarvan dat Groothoff in Londen de Lacrosse-match gezien hadden, maar en eerlijk gezegd niet veel van begrepen had.

Toen ik dat las heb ik het voetbalreglement N.V.B. in handen genomen met zijn honderden artikelen en wilden het Lacrosse-reglement er naast leggen, maar ongelukkiger wijze het slipte door mgn viDgers en heb toen eens hartelijk gelachen. Wat een zuigeling kon bevatten, was Groothoff te machtig.

Wanneer men een Lacrosse speler vraagt, wat zijn de regels van je spel, dan antwoordt hij: Ik moet den bal door de goal van de andere partij krijgen en mag daarbij niet schoppen de tegenpartij op zijn hoofd slaan of in het wilde op hem loshakken. En verder? Doch verder mag ik alles doen. Zie hier dat was het wat Groothoff te wachten was, er zijn geen regels en hij is zoo gewend de fiuesses van een spel te bestudeeren, dat hij naar regels zocht, die er niet waren en ze zoo doende niet vinden kon.

Ik wil hier in het kort een beschrijving van Lacrosse geven en hoop dat het Sportblad plaats kan vinden mijn teekening op te nemen. De punten zijn spelers der eene partij, de kruisjes der andere.

Zooals ge ziet, heeft elk van de spelers een van de tegenpartij naast zich, die hem dekt. De cirkels voor de goals zijn aangebracht, daar men alleen van buiten de cirkel mag schieten. De heele truc is nu, om den man, die je dekt kwijt te raken, wat een voortdurend elkaar in de luren leggen is en oneindig meer behendigheid dan voetbal vereischt en zooals terecht opgemerkt door den correspondent, snelheid is een hoofdvereischte. Dat het er dikwijls ruw toegaat is een feit en ik denk, dat het spel hetwelk de Amateur Canadeeschen daar in Londen vertoonde salonwerk was vergeleken bij wat de professionals ons hier te zien geven. Zooals wij hier zeggen het nationale wapen is in den winter een Hockey en in den zomer een Lacrosse stick, terwijl zij zich" in het voor- en najaar met hun vuisten moeten behelpen als zij voetbalspelen. De speeltijd van Lacrosse is 4X15 minuten, wat lang genoeg ïs.

Een enkel woord wat de schrijver zegt over de geschiktheid van Lacrosse voor ons land. Het terrein is geen bezwaar, de officieele afmetingen zijn 115 bij 75 yards en het terrein mag Wel wat effect hebben daar de bal nooit op den grond komt of behoeft ta komen. Het zou zeker een dood doener voor het voetbal zijn als het niet was, dat Hollanderser niet van houden na een wedstrijd thuis te komen met het zelfde plezierige gevoel alsof er gedurende 2