HET SPORTBLAD.

II

jaren zelf het initiatief genomen te hebben tot het aanknoopen van buitenlandsche connecties, feitelijk den grondslag gelegd hebben van den Algemeen Europeeschen Bond, de vruchten van al dat werken/ zullen kunnen gaan plukken, ieder op zijn beurt, nu komt het 6. B. en zegt: neen, die vruchten nemen wij tot ons m.a.w. een verdient de centen maar potverteeren doen we samen.

Ik beweer dus heel eenvoudig dat de eerste klassers recht hebben op een gedeelte van de opbrengsten der Internationale wedstrijden. Het grootste gedeelte dat de bond zich toeeigent is een ruimschootsche vergoeding voor al het st'lzitten in de vroegere jaren.

Wordt dit in het oog gehouden, dan wordt van zelf een eerste klasse terrein als strijdperk aangewezen. Bij de keuze daar van zal men dan op allerlei omstandigheden hebben te letten als het voldoende afmeting hebben van een veld, goede accomodatie etc. etc. Bestond het Ned. XI grootendeels uit Oostelijke spelers dan was het billijk in het Oosten te laten spelen.

Met het grootste genoegen had ik een internationalen wedstrijd aan Quick of H.B.S. toegestaan gezien vooral waar deze vereenigingen het toch al evenmin zoo ruim zullen hebben na de groote onkosten aan hare velden besteed.

Komt het op trainen aan, ja dan is men er wel gauw bij zooveel mogelijk van de H.V.V. te profiteeren. Wij hadden hier wel het geschikte terrein voor en daarenboven twee trainers is beter dan een, nietwaar? Toen er naar Engeland gegaan moest worden en er dus geen sprake van eenigen wedstrijd in Nederland was, heeft het H.V.V.-bestuur er geen oogenblik aan getwijfeld niet tot alles mede te werken, waardoor een goed resultaat in Londen bereikt kon worden. De spelers hebben niet te klagen gehad, geloof ik. De H.V.V. heeft ook niet de minste vergoeding toen gevraagd, wel wetende dat de reis naar Engeland toch genoeg zou kosten. Nu het er op aankomt een wederdienst te bewijzen, ook aan de spelers zelf, nu wordt al die gastvrijheid over het hoofd gezien, ja er wordt zelfs om nieuwe gebedel!. Maar HollandZweden dan, roept men! Wat zegt U van iemand die / 500 verliest en den eerlijken vinder een afgepast dubbeltje geeft?

Het is toch wel eigenaardig dat een lid van de Nederl. Elftalcommissie verklaard heeft, dat de match op R.A.P.'s veld aan Holland wel 5 a 6 goals extra kan kosten en dat lid is er heusch niet een van gisteren! Het sportieve gedeelte wordt tegenwoordig gansch weggecijferd. Geld is alles voor den Bond en daarin dwaalt men. De bond heeft geen risico's, de bond heeft geen leeningen aan te gaan, het zijn wel de club's die risico's hebben, zij staan en vallen met hun spelers. Maar laat dan die clubs van hun spelers profiteeren.

Hoe licht men over de geldmiddelen bij de H.V.V. denkt bewijst wel dezelfde criticus, dien ik tevoren reeds aanhaalde. Hij schijnt zeer goed op de hoogte te zijn, want hij kon zelfs de „verzekering" geven, dat het nog wel schikken zal. Zoolang een groot deel der H.V.V. leden eigenaars zijn van automobielen, hockey speelt, tennist en in 't algemeen den seigneur uithangt (volgt iets dat ik den lezers zal besparen) zal een

paar duizend te kort in de clubkas gemakkelijk aan te zuiveren zijn.

Als dat nu nog, afgezien van de zeer lage en waar te maken verachtelijke aantijging op het particuliere leven der leden, gezonde taal mag heeten ben ik een boon. Inderdaad een paar duizend in kas te kort zou spoedig aangezuiverd zijn, maar daarmede zou dan ook de H.V.V. failliet zijn (overeenkomstig den uitgesproken wensch). Het is toch al te zot, te willen hebben dat de H.V.V. alle hebben en houden der leden ging confisceeren ? De club is absoluut onafhankelijk en staat bij niemand voor zooveel in het krijt, dat hij niet bij den minsten kik zou afbetaald kunnen worden Toestanden, waarbij de club van «én man afhangt, wien men steeds naar de oogen moet zien, bestaan er gelukkig hier niet. De club verdient eerlijk zijn broodje, de struggle for life doet zich hier even goed voelen als elders.

Het besluit van H.V.V.'s bestuur tot weigering der training op zijn veld wordt door sommigen minder sportief genoemd. Men zij echter op zijn hoede te snel te oordeelen. In de tegenwoordige weersomstandigheden, nu het veld ontzettend zacht is kan men gerust verklaren dat na een gespeelde match het terrein half geruïneerd is. Dat zou nu wel niets zijn iadien later eventueel te ontvangen baten die ruïne weer konden herstellen, doch na de groote onkosten het laatste jaar besteed ter verbetering van het gras was men niet geneigd iets aan de N.V.B.'ers ten offer te brengen.

Tot slot nog een korte terechtwijzing aan hen die schreven dat men onderstelde dat het wegblijven der H.V.V. spelers in Deventer te kunnen wijten aan een verbod van het bestuur om in het Ned. XI uit te komen.

Zij die zooiets gelooven weten eenvoudig niet wat amateur zijn is. Het wegblijven der spelers kan men eenvoudig aan niets anders dan toeval wijten. In Amsterdam zullen ongetwijfeld de H.V.V. moeten medewerken de Hollandsche eer te verdedigen tenzij de H.V.V. belangen met die van den N.V.B. botsen. Men zal natuurlijk weer eischen dat de spelers vóór de match een dag rust nemen. De H.V.V. heeft op le Paaschdag zijn spelers tegen de Danen noodig en is verzekerd van aller medewerking. Wat voor twee jaren gebeurde zal zich niet weer herhalen. Toen speelden om zich te sparen voor Holland— Engeland Heyning en Heyting niet mede tegen Townley-Park en het resultaat was dat de Hollandsche kampioen van een nietig Londensch team verloor! De H.V.V. spelers zullen ditmaal zelfs een eventueel medespelen in het Ned. XI opofferen voor de H.V.V. belangen.

Ik eindig niet alvorens mijn leedwezen uitgesproken te hebben over het feit dat tegenwoordig de N.V.B. zich een concurrent toonf van de clubs. Ik geloof dat heel eenvoudig aan den bond het recht moet ontzegd worden maar in het wilde Internationale matches te arrangeeren. Zij die toegeven dat de clubs er niet zijn voor den bond, doch de bond er is voor de clubs, zullen met mij kunnen samengaan.

Bertus.